DEMET İLCE / MUHABİR

Fransız İmparatorluğu'na liderlik etme konusundaki gayreti göz önüne alındığında, Napolyon kendisini bir Korsikalı olarak tanımladı ve kariyerinin ilk yıllarında Korsika'nın bağımsızlığı için hararetle savaştı.

Ancak Korsikalı direniş lideri Pasquale Paoli ile arasının açılmasından sonra Napolyon, Fransa'yı evi haline getirdi ve direnişi kıran Toulon Kuşatması da dahil olmak üzere bir dizi hayati askeri zaferi planlayarak kendisini yeni cumhuriyetin yükselen yıldızı olarak kurmaya başladı.

Cumhuriyetçi siyasetçiler tarafından doğal bir lider olarak tanımlanan Napolyon'un hükümetin başına yükselişi, İtalya'da ve ardından Mısır'da kazandığı sayısız savaş zaferinin etkisiyle çok hızlıydı. 1799'da Fransa'nın iktidarını ele geçirdi ve ilk konsül oldu; devam eden askeri hakimiyeti denetleyerek ve etkili yasal reformlar uygulayarak hızla kendisini oldukça popüler bir lider haline getirdi.

Napolyon Kanunu'nda yer alan bu yasal reformlar, eski feodal mevzuatın modası geçmiş tutarsızlıklarının yerini alarak Devrim'in amaçlarını güçlendirdi.

Napolyon bugün belki de askeri cesareti ve politik yeteneklerinden ziyade kısa boylu olmasıyla ünlüdür.

Napolyon, Avusturya'yı yenerek ve Britanya'nın Fransız ordusuna karşı durma çabalarını bir süreliğine bastırarak barışı sağlamayı bile başardı. İktidara karşı konulmaz yükselişi, 1804'te Fransa İmparatoru olarak taç giymesiyle doruğa ulaştı.

Ancak Avrupa'da barış uzun sürmedi ve Napolyon'un saltanatının geri kalanı, Avrupa çapında çeşitli koalisyonlara karşı yıllarca süren savaşlarla tanımlandı.  Bu süre zarfında parlak bir askeri lider olarak itibarı, Yedinci Koalisyon Savaşı ve Fransa'nın Waterloo'daki yenilgisi 22 Haziran 1815'te tahttan çekilmesine yol açana kadar daha da arttı.

Napolyon geri kalan günlerini uzaktaki Saint Helena adasında sürgünde geçirdi.

İşte Fransız imparatoru hakkında bilmediğiniz 10 gerçek…

1. Bir aşk romanı yazdı

Acımasız, savaşla sertleştirilmiş görünümün arkasında, Napolyon biraz yumuşak bir adamdı; hem utanç verici derecede aşk mektupları hem de yakın zamanda ortaya çıkan romantik bir kısa roman bunu kanıtlıyor. 1795'te, Napolyon 26 yaşındayken kaleme alınan Clisson et Eugénie, çoğu incelemeye göre onu kayıp bir edebiyat dehası olarak kanıtlayamayan duygusal bir kendini mitolojileştirmeye yönelik kısa (sadece 17 sayfa) bir çalışmadır.

2. İlk eşi Josephine Bonaparte giyotinden kıl payı kurtuldu

Napolyon'un ilk karısı neredeyse Fransız imparatoruyla evlenecek kadar hayatta kalamayacaktı.

Napolyon'un ilk karısı Josephine, daha önce Terör Hükümdarlığı sırasında giyotinle idam edilen bir aristokrat olan Alexandre de Beauharnais (kendisinden üç çocuğu vardı) ile evliydi. Josephine de hapsedildi ve idam edilmesi planlandı, ardından beş gün sonra Terör Hükümdarlığı'nın mimarı Robespierre giyotinle idam edildiğinde serbest bırakıldı.

3. Kılık değiştirip sokaklarda yürürdü

Napolyon, gücünün zirvesindeyken, alt sınıf bir burjuvazi gibi giyinme ve Paris sokaklarında dolaşma alışkanlığını geliştirdi. Görünüşe göre amacı sokaktaki adamın kendisi hakkında gerçekte ne düşündüğünü öğrenmekti ve söylendiğine göre yoldan geçenlere İmparatorlarının erdemleri hakkında rastgele sorular sordu.

14 bin dolarlık tablonun sırrı ortaya çıktı: Değeri 14 milyon dolar oldu 14 bin dolarlık tablonun sırrı ortaya çıktı: Değeri 14 milyon dolar oldu

4. Heyecanlandığında şarkı söylerdi

Görünüşe göre, Napolyon'un en az sevilen alışkanlıklarından biri, ne zaman heyecanlansa şarkı söyleme tutkusuydu. Ne yazık ki, acı dolu anlatımlar şarkı söyleyen sesinin, kesinlikle müzikal olmadığını gösteriyor.

5. Kedilerden korkuyordu

Tuhaf bir şekilde, tarihin birçok tiranının (Büyük İskender, Jül Sezar, Cengiz Han, Mussolini, Hitler ve adamımız Napolyon) kedi korkusu olan Ailurofobiden muzdarip olduğu söyleniyor. Bununla birlikte, Napolyon'un kedilerden korktuğu yönündeki yaygın iddiayı destekleyecek çok az kanıt olduğu ortaya çıktı, ancak bunun bu kadar eskimiş bir söylenti haline gelmesi ilginç. Hatta iddia edilen korkusunun bebekken yaban kedisi saldırısından kaynaklandığı iddia ediliyor.

6. Rosetta Taşını keşfetti

Şu anda Londra'daki British Museum'da saklanan Rosetta Taşı, üç yazıyla oyulmuş bir granit levhadır: Mısır hiyeroglifi, demotik Mısır ve eski Yunanca. Mısır hiyerogliflerinin deşifre edilmesinde hayati bir rol oynadı ve uzun süredir çok önemli bir eser olarak kabul edildi. Daha az bilineni ise 1799'daki Mısır seferi sırasında Napolyon'un askerleri tarafından keşfedilmesidir.

7. Boynuna zehir taktı

Napolyon'un boynuna taktığı bir ipe bağlı, yakalanması halinde hızla indirilebilecek bir şişe zehir taşıdığı söyleniyor. Görünüşe göre, 1814'te Elba'ya sürgün edilmesinin ardından zehri özümsemişti, ancak o zamana kadar zehrin etkisi azalmış ve onu yalnızca şiddetli bir şekilde hasta etmeyi başarmıştı.

8. Onu Saint Helena'daki sürgünden kurtarmak için bir denizaltı kaçış planı hazırlandı

Waterloo'daki yenilgisinin ardından Napolyon, Güney Atlantik'te, en yakın karadan 1.200 mil uzakta küçük bir ada olan Saint Helena'ya sürgüne gönderildi.

Böyle izole bir hapishaneden kaçmanın neredeyse imkansız olduğu düşünülüyordu. Öyle olsa bile, sürgündeki İmparatoru kurtarmak için çok sayıda plan yapıldı; bunlara iki eski denizaltı ve bir mekanik sandalyeyi içeren cüretkar bir plan da dahil.

9. O kadar kısa değildi

Napolyon kısalıkla eşanlamlı hale geldi. Gerçekten de, kısa boylu, aşırı saldırgan insanları tanımlamak için kullanılan "Napolyon kompleksi" terimi, kavramsal olarak onun meşhur küçültülmüş yapısıyla bağlantılıdır. Ama aslında, öldüğü sırada, Napolyon, Fransız birimleriyle 5 fit 2 inç’ti. (Modern ölçü birimlerinde 5 fit 6,5 inç'e eşdeğer) Bu, o zamanlar açıkça ortalama bir yükseklikti.

10. Ölüm nedeni hâlâ gizemini koruyor

Napolyon uzun ve nahoş bir hastalığın ardından 51 yaşında Saint Helena adasında öldü. Ancak bu hastalığın nedeni hiçbir zaman kesin olarak belirlenemedi ve ölümü, komplo teorileri ve spekülasyonlarla çevrili bir konu olmaya devam ediyor. Resmi ölüm nedeni mide kanseri olarak kaydedildi, ancak bazıları cinayetin işin içinde olduğunu iddia ediyor. Aslında zehirlendiğine dair iddialar, normalden çok daha yüksek arsenik konsantrasyonu gösteren saç örneklerinin analiziyle destekleniyor gibi görünüyor. Ancak yatak odasının duvar kağıdında arsenik bulunduğu da iddia ediliyor.

Muhabir: Demet İlce