Rusya ve Ukrayna Savaşı’nda ikinci yıla girildi. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltneberg X adlı sosyal medya platformunda Rusya ve Ukrayna Savaşı’na yönelik dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Stoltenberg, “Savaş alanındaki durum ciddiyetini korumaya devam ediyor. Putin'in Ukrayna'ya hakim olma hedefi değişmedi. Barışa hazırlandığına dair hiçbir belirti yok” dedi.

Stoltenberg, buna karşın Ukrayna'nın, Rusya'yı, ele geçirdiği toprakların yarısından, Karadeniz'in büyük kısmından geri püskürttüğünü belirtti.

Stoltenberg, bu durumda, NATO müttefiklerinin askeri ve ekonomik desteğinin önemli rol oynadığını dile getirerek, geçen haftalar içerisinde müttefiklerin milyarlarca dolar değerinde yeni yardım paketleri açıkladıklarını, bunların topçu mühimmatı, hava savunması ve savaş botları gibi temel yeteneklerin yanı sıra F-16 ekipmanı ve yedek parçaları, insansız hava araçları ve mayın temizleme ekipmanlarını da içerdiğini anımsattı.

ABD'nin eski Bolivya Büyükelçisi'ne Küba için casusluk yaptığı gerekçesiyle 15 yıl hapis ABD'nin eski Bolivya Büyükelçisi'ne Küba için casusluk yaptığı gerekçesiyle 15 yıl hapis

Putin'in bu savaşı NATO'nun önünü kesmek, Ukrayna'nın üyeliğini engellemek için başlattığını ifade eden Stoltenberg, aksine Ukrayna'nın NATO'ya her zamankinden daha yakın hale geldiğini vurguladı.

Stoltenberg, Ukrayna kuvvetlerinin NATO ile birlikte çalışabilirliğini artırdıklarını, bu hedefle yakında Polonya'da Ortak Analiz, Eğitim ve Öğretim Merkezi'nin açılacağını söyledi.

NATO Genel Sekreteri, "Ukrayna NATO'ya katılacak, bu sadece zaman meselesi. Biz sizleri o güne hazırlarken NATO Ukrayna'nın yanında olmaya devam edecektir" dedi.

Kaynak: Haber Merkezi