Apple, iOS 17.6 Beta sürümünü yayınladı Apple, iOS 17.6 Beta sürümünü yayınladı

Celal Topçu - Muhabir

2023 yılı, teknoloji sektöründe büyük çaplı işten çıkarmaların yılı olarak kayıtlara geçti. Aynı trend, video oyun endüstrisinde de kendini gösterdi. Geçtiğimiz yılın tamamında toplamda 10.500 kişi işini kaybederken, 2024 yılı ise daha şimdiden benzer bir tablo çiziyor. Obsidian’ın verilerine göre, 2024’ün ilk beş ayında 10.100 kişi işten çıkarıldı.

Endüstrinin devleri zor durumda

Bu yılın en büyük işten çıkarma dalgalarından biri Microsoft’tan geldi. Ocak ayında Activision Blizzard ve Xbox'tan toplam 1.900 kişi işten çıkarıldı. Microsoft, bu hamleyi sürdürülebilir bir maliyet yapısı oluşturma amacıyla gerçekleştirdiğini belirtti. Benzer şekilde, oyun motoru geliştiricisi Unity de zor bir yılın ardından iş gücünün yüzde 25’ini, yani 1.800 kişiyi işten çıkardı.

Oyun Sektöründe Işten Çıkarmalar 10 Bini Aştı 2

Rockstar’ın ana şirketi Take-Two da maliyet azaltma gerekçesiyle iş gücünün yüzde 5’i, yani yaklaşık 600 çalışanıyla yollarını ayırdı. Şirket, bu hamlenin toplamda 200 milyon dolarlık bir maliyete yol açacağını, ancak yıllık 165 milyon dolardan fazla tasarruf sağlayacağını ifade etti. Sektörün bir diğer devi Electronic Arts da iş gücünün yüzde 5’iyle vedalaştı.

İşten çıkarmaların etkisi ve geleceği

Son 18 ayda video oyun sektöründe 20.000’den fazla kişinin işini kaybettiği görülüyor. Bazı şirketler işten çıkarılan kişi sayısını açıklamadığı için gerçek rakamın daha yüksek olması muhtemel. Analistler, işten çıkarmaların yavaşlayacağını ancak tamamen durmayacağını belirtiyor.

Baldur's Gate 3 geliştiricisi Larian'ın yayıncılık direktörü Michael Douse, geçtiğimiz ay yaptığı açıklamada bu işten çıkarmaların gerekli olmadığını, şirketlerin iflas etme endişesi taşımadığını söyledi. Douse’a göre, bu şirketler hissedarlarını memnun etmek ve kârlarını artırmak için bu tür adımlar atıyorlar.

Video oyun endüstrisi, büyük çaplı işten çıkarmalarla sarsılıyor. 2024’ün ilk yarısında yaşanan bu iş kayıpları, sektördeki belirsizliği ve maliyet azaltma çabalarını gözler önüne seriyor. Sektörün geleceği için işten çıkarmaların yavaşlayacağı öngörülse de, tamamen durması beklenmiyor. Bu durum, oyun endüstrisinin sürdürülebilir büyüme ve kârlılık dengesini nasıl sağlayacağı konusunda önemli soruları da beraberinde getiriyor.

Editör: Celal Topçu