Tüm ülkede vatandaşlar il, ilçe, köy ve mahallelerde yeni belediye başkanları ile muhtarlarını seçebilmek için oy kullanacak. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından belirlenen tarihlerle birlikte, 2024 yerel seçimleri için geri sayım başladı. Bu süreç, vatandaşları bulundukları ilçelerdeki belediye başkan adaylarını araştırmaya yöneltti. Peki, partilerin Pendik adayı kim oldu? İşte adaylar hakkındaki tüm detaylar…

Ahmetcin

AK PARTİ PENDİK BELEDİYE BAŞKAN ADAYI AHMET CİN KİMDİR?

AK Parti Pendik Belediye Başkan Adayı olan Ahmet Cin'in hayatı ve kariyeri hakkında bilgiler araştırılıyor.  Ahmet Cin, 1966 yılında Sakarya'da dünyaya geldi. Ahmet Cin, Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesinden mezun oldu. İş hayatına mali müşavir olarak başlayan Cin, 2012'de AK Parti İstanbul İl Yönetim Kurulu Üyeliğine seçildi.

Ahmet Cin, 1.⁠ ⁠Bölge Teşkilatlardan Sorumlu İl Yönetim Kurulu Üyeliği, sırasıyla Halkla İlişkiler, Yerel Yönetimler, Siyasi Hukuki İşlerden Sorumlu İl Başkan Yardımcılığı ile 7 Haziran, 1 Kasım, 16 Nisan ve 24 Haziran seçimlerinde İstanbul İl SKM Başkanlığı görevlerini ifa etti.

Pendikspor Kulübü Başkanlığı ile Pendik Sanayici ve İşadamları Derneği Kurucu Başkanlık ve Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürüten Cin, 31 Mart 2019'da Pendik Belediye Başkanlığına seçildi. Cin, evli ve üç kız babası.

T A R I K B A L Y A L I

CHP PENDİK BELEDİYE BAŞKAN ADAYI SÜLEYMAN TARIK BALYALI KİMDİR?

 1973 doğumlu Süleyman Tarık Balyalı, İstanbul Pendik'te dünyaya gelmiştir. İlk, orta ve lise eğitimini Pendik'te tamamlamış, ardından Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi'nden mezun olmuştur. Yüksek Lisans eğitimini Okan Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Muhasebe ve Denetim Bölümü'nde tamamlayan Balyalı, siyasi kariyerine 1995 yılında CHP üyesi olarak adım atmıştır.

MHP'den, Kütahya için YSK'ya olağanüstü itiraz MHP'den, Kütahya için YSK'ya olağanüstü itiraz

Siyasi hayatında birçok görev üstlenen Balyalı, CHP Pendik Gençlik Kolu Başkanlığı, CHP İstanbul İl Gençlik Kolu Başkan Yardımcılığı gibi önemli pozisyonlarda bulunmuştur. Ayrıca İlçe ana kademede Yönetim Kurulu Üyeliği ve İlçe Sekreterliği gibi görevleri de üstlenmiştir. Aktif siyasetinin yanı sıra İSMMMO Meslek Yasası Komite Üyeliği ve KAFFED (Kafkas Dernekleri Federasyonu) Yönetim Kurulu Üyeliği gibi sivil toplum kuruluşlarında da yer almıştır.

2009 yılında Pendik Belediyesi Meclis Üyeliğine seçilen Balyalı, 2014 ve 2019 yerel seçimlerinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak gösterilmiş ve Pendik Belediye Meclisi Üyeliği görevini sürdürmüştür. 2024 yerel seçimlerinde CHP Pendik Belediye Başkan adayı olarak açıklanan Tarık Balyalı, evli ve iki çocuk babasıdır.

İYİ PARTİ

İYİ Parti İstanbul belediye başkan adayları henüz açıklamadı. Konuya ilişkin resmi açıklama geldiğinde haberimize eklenecektir.

YEREL SEÇİMLER NE ZAMAN?

Her 5 senede bir yapılan belediye seçimleri son olarak 2019 yılında yapılmıştı. Yeni yerel seçim tarihi belli oldu.
Buna göre; Yerel seçimler yani belediye seçimleri 31 Mart 2024 Pazar günü yapılacak.


 

Editör: Ela Duyar