DEMET İLCE / MUHABİR

Muazzam Kolezyum gibi harikalardan efsanevi Palatine Tepesi'ne, etkileyici Cestius Piramidi'ne ve San Clemente'nin uzun tarihine kadar Roma, muhteşem yerlerle doludur. Görülmesi gereken diğer önemli arkeolojik alanlar arasında ünlü Ostia Antica ve şehrin atan kalbi olan Roma Forumu yer alır.

2.000 yılı aşkın bir tarihe yayılan bir mirasa sahip olan ebedi şehrin her köşesinde göz alıcı arkeolojik atraksiyonlar bulunmaktadır. İster şehirde kısa bir tur yapıyor olun ister sadece önemli yerleri kaçırmak istemiyorsanız, Roma'nın 10 Önemli Tarihi Yeri hakkında bir rehber hazırladık.

1. Kolezyum

Kolezyum eşi benzeri olmayan bir sitedir. Hiç şüphe yok ki, Roma İmparatorluğu'nun saf gücünü ve ihtişamını bu çarpıcı antik mimari parçası kadar temsil eden hiçbir şey yoktur.

Kolezyum veya İtalyanca'daki 'Colosseo', bir zamanlar Roma İmparatorluğu'nun en büyük amfitiyatrosuydu. MS 1. yüzyılda İmparator Vespasianus tarafından Roma halkının keyifle vakit geçirebileceği bir yer olarak inşa edilmiştir. Aslen Vespasianus'un soyadından dolayı Flavian Amfitiyatrosu olarak adlandırılan Roma İmparatorluğunu uçurumun eşiğinden döndüren adam, onun tamamlandığını görecek kadar yaşayamayacaktı.

Kolezyum, Roma İmparatorluğu'nun sonuna kadar Roma'nın amfitiyatrosu olarak kaldı. Burası gladyatörlerin, aslanların ve suçla itham edilenlerin çoğu zaman ölümüne dövüşerek sınandığı yerdi.

2. Forum Boarium Tapınakları

Forum Boarium Tapınakları, Cumhuriyet döneminden günümüze ulaşan en iyi korunmuş Roma tapınaklarından ikisidir ve Capitoline, Palatine ve Tiber Nehri kıyısında yer alan önemli bir ticari ve dini noktayı temsil etmektedir. Herkül Victor Tapınağı ve Portunus Tapınağı olmak üzere iki tapınaktan oluşan Forum Boarium Tapınakları'nın tarihi yaklaşık olarak M.Ö. 2. yüzyıla kadar uzanmaktadır.

1990'ların sonlarından başlayarak, alanda her iki tapınağa yönelik yeni çevre düzenlemesi ve koruma çalışmaları görüldü ve sonuçta bugün gördüğümüz alan ortaya çıktı. Uzun ağaçlar ve uçsuz bucaksız Roma mavisi gökyüzü ile desteklenen tapınaklar muhteşem durumda olup, ziyaretçilere bu yapıların hakim olduğu hareketli antik sığır pazarı hissini yaşatır.

3. Cestius Piramidi

Cestius Piramidi, MÖ 1. yüzyılda Roma, İtalya'da inşa edilen varlıklı yargıç Caius Cestius'un mezarıdır. Beyaz mermer ve tuğladan yapılmış, 35 metre yüksekliğindeki bu gösterişli mezar, Mısır'ın İmparatorluğa dahil edilmesinden sonra Roma'yı kasıp kavuran Mısır ile ilgili her şeyin popülerliği nedeniyle bu tarzda inşa edilmiştir.

18. ve 19. yüzyıllarda Büyük Tur'a çıkanlar için Cestius Piramidi mutlaka görülmesi gereken bir yerdi. Percy Shelley, 1821'de şair John Keats'e yazdığı ağıtta bunu "yüce kamalarla keskin bir piramit" olarak tanımladı.

Bir korkulukla çevrelenen Cestius Piramidi, antik Roma manzarasına dramatik, hayranlık uyandıran bir özellik sağlamaya devam ediyor; şehri paylaştığı anıtlar göz önüne alındığında gerçek bir başarı.

4. Palatine Tepesi

Palatine Tepesi veya Palatino, Roma'nın doğduğu yer olarak kabul edilir. Roma'nın 7 tepesinden biri olan Palatine Tepesi, şehrin tarihiyle yakından bağlantılıdır ve bugün şehrin en eski ve önemli yerlerinden bazılarına ev sahipliği yapmaktadır.

Efsaneye göre ikiz kardeşler Romulus ve Remus, kendilerini yetiştiren dişi kurt tarafından Palatine Tepesi'ne götürülür ve burada sonradan Roma olacak bir köy kurarlar.

Yeni yerleşimin gerçek liderinin kim olduğu konusundaki anlaşmazlıkta Romulus, sonunda kardeşini Palatine Tepesi'nde öldürdü ve böylece Roma'nın adaşı oldu. Gerçekten de Palatine Tepesi, Roma'nın en eski kulübelerinin bulunduğu yerdir ve sözde Romulus'un yetkisi altında inşa edilmiştir.

5. Ostia Antica

Ostia Antica, şehir merkezinin hemen dışında, bir zamanlar Roma'ya açılan kapı olarak hizmet veren antik liman kentinin kalıntılarını içeren olağanüstü bir Roma bölgesidir. Kökleri en azından M.Ö. 4. yüzyıla kadar uzanan Ostia Antica, yüzlerce yıl boyunca Roma'nın ana limanı olarak hizmet etti: antik süper gücün yükselişinin, hakimiyetinin ve nihai çöküşünün tanığı ve anıtı.

Bugün ziyaretçiler, iyi korunmuş bir Roma tiyatrosu, Neptün Hamamları, askeri kamp kalıntıları, antik tanrılara ait tapınaklar, forum ve hatta bilinen en eski sinagog alanı olan Ostia Sinagogu dahil olmak üzere antik kente ait çok sayıda kalıntıyı görebilirler.

Ancak Ostia Antica bu dikkate değer unsurlardan çok daha fazlasıdır: çok sayıda iyi korunmuş tipik Roma konutu, dükkânı, apartman dairesi ve depoları, hatta bir Roma umumi tuvaleti bile içerir. Bu kalıntılar, ziyaretçilere antik bir Roma kentinin canlı bir resmini sunmak için bir araya gelir ve antik Roma'daki günlük yaşam hakkında gerçek bir fikir edinmenize olanak tanır.

6. Roma Forumu

Roma Forumu veya Forum Romanum, antik Roma'nın tam merkeziydi. Roma uygarlığının ömrü boyunca Forum siyasi, sivil ve dini yaşamın odak noktası olarak hizmet etti.

Bin yılı aşkın süredir Forum'un değişen doğası, Roma dünyasının dini, askeri ve politik yapısının sürekli değişimini yansıtıyordu. Roma Forumu, diğerlerinin yanı sıra seçimlere, kamuya açık konuşmalara, ceza davalarına, sosyal toplantılara ve dini törenlere tanık oldu.

Bugün, Roma Forumu'nun görkeminin büyük bir kısmı çağlar boyunca kaybolmuş olsa da, hala antik Roma yaşamının muhteşem bir sergisidir.

7. Capitoline Müzeleri

Musei Capitolini - Capitoline Müzeleri - antik ve modern Roma'nın merkezindeki antik Capitoline Tepesi'nde yer alır ve antik, orta çağ ve rönesans dönemlerine ait çok sayıda esere ev sahipliği yapar.

Palazzo Nuovo, Palazzo dei Conservatori ve Palazzo Senatorio olmak üzere 3 ana binadan oluşan Musei Capitolini, Roma Forumu'nun yakınında ve Kolezyum'a kısa bir yürüyüş mesafesinde yer almaktadır.

Güncel sergiler arasında, Roma'nın kökenlerinden imparatorluk çağına kadar mermer zaman işleyişini ve tarihini araştıran 'Sezar'ın mirası ve zamanın fethi' ve dünyanın en prestijli özel antik heykel koleksiyonunu sergileyen 'Torlonia Mermerleri' yer alıyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığının sinemaya desteği 44,9 milyon liraya ulaştı Kültür ve Turizm Bakanlığının sinemaya desteği 44,9 milyon liraya ulaştı

8. Diocletianus Hamamları

Bir zamanlar dünyanın en büyük antik hamam kompleksi olan Diocletianus Hamamı - veya Terme di Diocleziano - MS 298 ile MS 306 yılları arasında Roma İmparatoru Diocletian'ın onuruna inşa edildi. Bugün İtalya'nın Roma kentindeki Ulusal Roma Müzesi'nin bir parçası olarak halka açıktırlar.

Hamamları görmek isteyenler için en önemli turistik mekanlardan biri, Roma Ulusal Müzesi'nin bir parçası olan Museo Nazionale Romano - Terme di Diocleziano'dur. 1889 yılında açılan müze, Diocletianus Hamamı içerisinde inşa edilmiş olup, antik dünyaya ait çeşitli koleksiyonları barındırmaktadır. Müzede pek çok ilginç sergi bulunsa da orijinal hamamlar hakkında çok az bilgi verilmektedir.

9. Trevi Çeşmesi

Trevi Çeşmesi, Roma'daki 18. yüzyıldan kalma ikonik bir anıttır. Antik tanrıların çarpıcı bir tasviri olan, efsane ve mitlerden oluşan fresklerle göz kamaştıran Trevi Çeşmesi, Roma'ya dönüşlerini garanti altına almak için paralarını sularına atmak isteyen turistlerin akınına uğrar - ya da efsane öyledir.

Roma'nın Trevi bölgesinde, Palazzo Poli'nin bitişiğinde yer alan Trevi Çeşmesi, 17. yüzyılda yıkılan eski bir çeşmenin yerine inşa edilmiştir. Trevi Çeşmesi, 'Trivium' adını aldığı üç büyük Roma yolunun kesişim noktasıdır ve Acqua Vergine'nin son noktasıdır. Antik Roma'nın Aqua Virgo'sundan yeniden canlanan bu antik su kemeri, bir zamanlar Agrippa Hamamları'na hizmet ediyordu.

Roma'ya yapacağınız herhangi bir gezi, sol omzunuzun üzerinden çeşmenin temiz havuzuna bir euro atmak için 25 metre yüksekliğindeki Trevi Çeşmesi'ni ziyaret etmeden tamamlanmış sayılmaz.

10.Curia Julia

Roma Forumu'ndaki Curia Julia, Antik Roma'da Julius Caesar döneminde inşa edilen ve daha sonra yangında hasar gördükten sonra Diocletianus tarafından restore edilen senato binasıydı. Curia, hem fiziksel hem de politik olarak antik kentin tam kalbinde yer alıyordu ve Roma'nın en ünlü olay ve şahsiyetlerinden bazılarına tanıklık ediyordu.

Curia Julia, Antik Roma uygarlığı döneminde var olan ve imparatorluğun idari merkezi olan pek çok curia'dan (kabaca 'toplantı evi' anlamına gelir) biridir.

Bir Antik Roma binası için alışılmadık bir şekilde, Curia Julia, MS 623'te Papa I. Honorius tarafından Aziz Adriano kilisesine dönüştürülmesi nedeniyle sağlam duruyor.

Muhabir: Demet İlce