Hazal Mihrace Göksun - Muhabir 

Türk Edebiyatına yüzlerce eser kazandırmış şair Abdurrahim Karakoç, 7 Haziran 2012 tarihinde 80 yaşında vefat etti. İşte Abdurrahim Karakoç'un hayatı...

Abdurrahim Karakoç, Türk şair ve yazardır. 1932 yılında Şanlıurfa'nın Halfeti ilçesinde doğmuş ve 21 Mart 2012 tarihinde İstanbul'da vefat etmiştir. Türk edebiyatında önemli bir yere sahip olan Karakoç, halk şiiri geleneğinden beslenen ve modern Türk şiirine önemli katkılar sağlayan bir şairdir.

Abdurrahim Karakoç, şiirlerinde genellikle insanı, doğayı, aşkı, vatanseverliği ve İslam'ı ele almıştır. Şiirlerinde derin bir lirizmi ve duygu yoğunluğu bulunmaktadır. Türk halkının duygularına tercüman olan şair, şiirlerinde sade bir dil kullanmış ve halkın kolayca anlayabileceği bir üslup benimsemiştir.

Abdurrahim Karakoç kimdir? - Haber 7 BİYOGRAFİ

İlk şiiri Engizek gazetesinde yayımlanmıştır. Daha sonra şiirleri, kendi kurduğu Yeni Ufuk Gazetesi'nde yayımlanmaya başladı. Gazetecilik mesleğine adım attı. Bir süre sonra siyaset camiasına katıldı. Daha sonra siyaseti bırakan Karakoç, yaptığı bir röportajda "Allah rızası için girmiştim, Allah rızası için ayrıldım". ifadelerini kullandı. 

"Mihriban" eseriyle toplumun her kesimi tarafından sevilen Karakoç, "Saati Yok Eremi Yok (Ben Hep Seni Düşünürüm)", "Anadolu Sevgisi", "Zikrullah", "Hak Yol İslam Yazacağız", "Bayramlar Bayram Ola", "İsyanlı Sükut" ve "Tut Ellerimden" gibi eserlerin yanı sıra "Hasan'dan Gelen Mektup", "Haberler Bülteni", "Vatandaş Türküsü" ve "Masal" gibi özgün çalışmalarıyla da tanınmıştır.

KABUKTAN İÇE, HER ŞEYDEN HİÇE DOĞRU... - ABDURRAHİM KARAKOÇ | Facebook

100'e yakın şiiri bestelenerek; Esat Kabaklı, Orhan Hakalmaz, Hasan Sağındık, Selçuk Küpçük, Musa Eroğlu, Güler Duman, Sevcan Orhan gibi çeşitli sanatçılar tarafından seslendirildi.

Karakoç, 2012 yılında ciğerlerindeki enfeksiyon nedeniyle bir süre Konya'da tedavi gördü. Hakkında öldüğüne dair asılsız haberler yayımlandı. Daha sonra 7 Haziran 2012 tarihinde yoğun bakımdayken vefat etti.

Abdurrahim Karakoç, Türk edebiyatına ve kültürüne önemli katkılar yapmış olan bir şairdir ve eserleri günümüzde de geniş bir okuyucu kitlesi tarafından ilgiyle okunmaya devam etmektedir.

Abdürrahim Karakoç Kimdir? | BCA Times

ŞİİRLERİ

1960: Mihriban

1965: Hasan'a Mektuplar

1969: Eli Kulakta

1973: Vur Emri

1978: Kan Yazısı

1983: Suları Islatamadım

Edirneli öğrenci, Jandarmaya adadığı şiirle Türkiye birincisi oldu Edirneli öğrenci, Jandarmaya adadığı şiirle Türkiye birincisi oldu

1985: Beşinci Mevsim

1994: Dosta Doğru, Akıl Karaya Vurdu

2000: Yasaklı Rüyalar

2000: Gökçekimi

2000: Gerdanlık - I

2002: Gerdanlık - II

2002: Parmak İzi

2002: Yağmur Yerden Yağar

2007: Anadolu'da Bahar

DENEMELERİ

1990: Düşünce Yazıları

Editör: Hazal Mihrace Göksun