DEMET İLCE / MUHABİR

Karalahana, brokoli, Brüksel lahanası, lahana, karnabahar, karalahana ve alabaş benzersiz besin değerlerine sahiptir ve bunları ayrı sebzeler olarak düşünüyor olabilirsiniz. Ancak hepsi aynı tür adını paylaşıyor. Peki, gerçekten hepsi aynı bitkiden gelebilir mi?

Florida Doğa Tarihi Müzesi'nde evrimsel biyolog olan Makenzie Mabry, şöyle konuştu:

"Hepimizin yemekten keyif aldığı bu çeşitli sebzeleri elde etmek için insanların birden fazla nesil boyunca seçtiği tek bir bitki, Brassica oleracea.”

Bilim insanları Umut Elması ve diğer el değmemiş değerli taşların gerçek kökenini saptamış olabilir Bilim insanları Umut Elması ve diğer el değmemiş değerli taşların gerçek kökenini saptamış olabilir

Colorado Eyalet Üniversitesi'nde bitki bilimi üzerine çalışan evrimsel biyolog Chris Pires, bu sebzeleri "bitki dünyasının köpekleri" olarak adlandırıyor. Tüm evcil köpekler (Canis lupus tanıdık) aynı türdür, kurtlardan (Canis lupus) evcilleştirilmiştir ve farklı çeşit veya cinslere sahiptirler. Benzer şekilde brokoli, karnabahar, lahana ve yukarıda adı geçen diğer sebzeler de aynı türden, B. oleracea'dan evcilleştirilmiştir.

Elbette birçok ürün, aile yadigarı domates gibi belirli özellikler içinde yetiştiriliyordu. Ancak farklı renk, tat ve boyutlara göre yetiştirilen mahsullerden farklı olarak Brassica çeşitleri, bitkinin farklı fiziksel kısımlarından yetiştirilir.

Pires, "Bitkinin tüm kısımlarını evcilleştirdik. Kök, çiçeklenme, yaprak, yeraltı kısımları." dedi.

Muhabir: Demet İlce