Berfin Bitirim-Muhabir

Netflix, 2021 yılına Leigh Bardugo’nun fantastik Grisha Evreni’nde geçen Shadow and Bone dizisini fantastik tutkunlarının beğenisine sunmuş ve aldığı güzel tepkilerin ardından diziye ikinci sezon onayını vermişti. Kitabın fanları üçüncü sezonu beklerken Netflix’ten iptal kararı geldi.

Shadow and Bone dizisinin iptal edilmesinin ardından hem diziyi hem de kitabı sevenler üzüntü yaşarken alternatif eser ve yapımları araştırmaya balladı. Sizler için güçlü kadın karakterlerin herkese haddini bildirdiği fantastik evren öneri sunmak için sabırsızlanıyoruz.

İşte okurken kendinizi kaptıracağınız güçlü kadınların anlatıldığı fantastik eserler…

Nevernight

Nevernight Serisi-Jay Kristoff

Üç kitaptan oluşan ve Jay Kristoff tarafından kaleme alınan eserin herkes için uygun olmadığını özellikle belirtmem gerekiyor. Seride kan, acımasızlık ve cinsellik sansürlenmeye ihtiyaç duyulmadığı aksine ölümün çirkin yönlerine odaklanıldığı için öncelikle ön okumasını edinmenizi tavsiye edebileceğim bu seride “karanlık akademi” ele alınıyor demek yanlış olmayacaktır.

İdam edilen bir hainin kızı olan Mia Corvere, babasının başarısızlıkla sonuçlanan isyanından sonra ölümden kaçar. Senato ve babasının eski silah arkadaşları peşine düşer. Altı yıl boyunca ölü bir tanrının kemikleri üzerine kurulu bir şehirde, eski bir katilin himayesinde ve gölgelerde yaşayan Mia babasının katillerinden intikam almak için harekete geçer. 

Mia artık Cumhuriyet’in en ölümcül katillerinin yetiştiği Kızıl Kilise’nin öğrencisidir. Çelik, zehir ve incelikli sanatlar mücadelesinde okul arkadaşlarını geride bırakırsa Kutlu Ölümün Anası’nın Kılıcı olmaya hak kazanacak ve arzu ettiği intikama bir adım daha yaklaşacaktır. Ne var ki kilisenin koridorlarında gözü dönmüş bir katil vardır ve Mia’nın acımasız geçmişi peşini bırakmadığı gibi, genç kız tüm cemaati ve o çok sevdiği gölgeleri pusuya düşüren bir komployla karşı mücadele etmek zorunda kalır…. 

Acotar

Güller ve Dikenler Sarayı Serisi- Sarah J. Maas

Güzel ve Çirkin masalının yeniden anlatımı olarak başlayan ve Hades ile Persephone hikayesine dönüşen bu seri birçok açıdan kendi türüne yenilik getiren bir kitap olarak karşımıza çıkıyor. Ailesini doyurmak için avcılık yapmak zorunda kalan bir genç kadının kurda dönüşmüş bir periyi öldürmesinin ardından 50 yıldır peri topraklarında hüküm süren bir lanetin ortasında kendini bulması kitabın odak noktasıdır.

İsfahan’daki tarihi çayevi antika eşyayla müşterilerini "tarih yolculuğuna" çıkarıyor İsfahan’daki tarihi çayevi antika eşyayla müşterilerini "tarih yolculuğuna" çıkarıyor

Klişe kötü adam kalıbını yıkan bu seri son yılların en çok kullanılan kötü kadını yenmek için kendini keşfeden genç kadın kalıbını kullanır.

Bir gün, avlanırken av olmamak için öldürdüğü kurdun intikamını almaya gelen bir canavar çalıyor kapısını. Ama Feyre’yi almaya gelen canavar bir hayvan değil, Tamlin...
Bir zamanlar dünyayı yöneten ölümcül, ölümsüz perilerden biri.
Feyre’nin, hayatı boyunca dehşet dolu hikâyelerini dinlediği perilerin diyarında yasamaya başlamasıyla dünyası altüst oluyor. Kendini bildi bileli hissettiği şiddetli düşmanlık bu güzel ama tehlikeli ülkede bambaşka bir boyut kazanıyor.
Feyre’nin çok önemli bir görevi var: Ülkenin üstüne gittikçe çöken eski, karanlık gölgenin onu yok etmesini önlemek.

Yarros Empyrean Fourth Wing Hestia Header With Books

Dördüncü Kanat- Rebecca Yarros

Uyumsuz, Açlık Oyunları gibi hayatta kalma mücadelelerini seviyorsanız bayılacağınız bu kitap ejderhalara bakış açınızı da değiştirebilecek güçte. Acımasız ve başarılı general annesini memnun etmek için ejderha binicisi olmak için akademiye girmek zorunda kalan baş karakterimiz düşmanın dost, dostun düşman olduğunu keşfederken, 50 yıldan bu yana bir biniciye sahip olmayan Tairn’in kendisini seçmesiyle içindeki gerçek gücü keşfedecektir.

Kitaplar ve tarih arasında sakin bir hayat su¨ren yirmi yaşındaki Violet Sorrengail’in Kâtipler Bölüğü’ne girmesi beklenmektedir. Ancak general –aynı zamanda pençe kadar sert olarak bilinen annesi– onun Navarre’ın seçkinlerinden biri, yani ejderha binicisi olması için yüzlerce adayın arasına katılmasını emreder.