DEMET İLCE / MUHABİR

Araştırmacılar, daha uzun süre yüzen veya daha düzenli yüzenlerin daha fazla fayda bildirdiğini söyledi.

Düzenli olarak soğuk suda yüzen 1.114 kadınla yapılan anket, University College London'dan (UCL) akademisyenler tarafından gerçekleştirildi.

Yaş aralığı 16 ila 80 arasında değişiyordu ve kadınların çoğu 45 ila 59 yaşları arasındaydı.

Gruptaki 785 menopozal kadın kaygı, zayıf konsantrasyon, ateş basması ve gece terlemesi gibi semptomlar bildirdi.

Yüzde 46,9'u soğuk suda yüzmenin kaygılarını giderdiğini, yüzde 34,5'i ise ruh halindeki değişimlerin azaldığını söyledi.

Beşte biri gece terlemelerinde azalma olduğunu bildirirken, yüzde 31,1'i sıcak basmasının azaldığını söyledi.

Yaklaşık 711 kadın yorgunluk, kaygı, ruh hali değişimleri, uyku sorunları ve sinirlilik gibi adet belirtileri bildirdi.

Neredeyse yarısı (yüzde 46,7), aktivitenin kaygılarını iyileştirdiğine inandığını söylerken, yüzde 37,7'si ruh hali değişimlerinde azalma olduğunu bildirdi.

Kadınların yüzde 21'i uykunun iyileştiğini, yüzde 37,6'sında ise sinirliliğin azaldığını bildirdi.

Araştırmacılar yüzme alışkanlıklarının kadınlar arasında "genel olarak farklılık gösterdiğini" ancak daha düzenli veya daha uzun süre yüzenlerin semptomlarda azalma bildirme ihtimalinin daha yüksek olduğunu söyledi.

Şunları eklediler:

"Kadınlara güvenli bir şekilde yüzmeyi öğretmek ve onları düzenli olarak yüzmeye teşvik etmek, perimenopozla ilişkili zayıflatıcı semptomların giderilmesinde fayda sağlayabilir."

Bir veya daha fazla semptomda azalma olduğunu bildirenler arasında, özellikle semptomları hafifletmeye yardımcı olmak için yüzdükleri söylendi.

Anketi tamamlayan 57 yaşındaki bir kadın, soğuk suyun "olağanüstü" olduğunu söyledi.

"Hayatımı kurtardı" diye ekledi.

“Suda her şeyi yapabilirim. Tüm belirtiler (fiziksel ve zihinsel) ortadan kayboluyor ve kendimi en iyi halimde hissediyorum.”

UCL EGA Kadın Sağlığı Enstitüsü'nden kıdemli yazar profesör Joyce Harper, Post Üreme Sağlığı dergisinde yayınlanan bulguların soğuk suda yüzmeye ilişkin iddiaları desteklediğini söyledi.

Şöyle söyledi:

"Soğuk suyun daha önce açık havada yüzücülerde ruh halini iyileştirdiği ve stresi azalttığı bulunmuştu ve buz banyoları uzun süredir sporcuların kas onarımına ve iyileşmesine yardımcı olmak için kullanılıyordu. Çalışmamız bu iddiaları desteklerken, anekdotsal kanıtlar da bu aktivitenin kadınlar tarafından sıcak basması, ağrı ve sızı gibi fiziksel semptomları hafifletmek için nasıl kullanılabileceğini vurguluyor. Semptomlarda azalma sağlamak için gereken sıklık, süre, sıcaklık ve maruziyet konusunda hala daha fazla araştırma yapılması gerekiyor. Ancak bulgularımızın menopozla mücadele eden kadınlara alternatif bir çözüm sunabileceğini ve daha fazla kadını spora katılmaya teşvik edebileceğini umuyoruz."

Ancak Harper, soğuk suda yüzerken dikkatli olunması konusunda uyardı ve şunları ekledi:

"Katılımcılar kendilerini hipotermi, soğuk su şoku, kalp ritmi bozuklukları ve hatta boğulma riskiyle karşı karşıya bırakabilirler. Nerede yüzdüklerine bağlı olarak su kalitesi standartları da farklılık gösterebilir. Ham kanalizasyon kirliliği Birleşik Krallık nehirleri ve denizlerinde giderek yaygınlaşan bir sorundur. Ve ne yazık ki bu durum gastroenterit ve diğer enfeksiyonların olasılığını artırabilir."

Öksürüğünüz arttıysa dikkat! Öksürüğe bağlı zatürre riski artıyor Öksürüğünüz arttıysa dikkat! Öksürüğe bağlı zatürre riski artıyor
Muhabir: Demet İlce