Bakan Kacır, "Türkiye Yeşil Sanayi Projesi" lansman toplantısında konuştu Bakan Kacır, "Türkiye Yeşil Sanayi Projesi" lansman toplantısında konuştu

S&P, THY'nin bağımsız kredi profilini bir kademe yükselterek bb-'den bb'ye çıkarttı. Kredi notunu ise B (durağan)'da ülke notu seviyesinde sabit tuttu.

S&P, kararında THY'nin güçlü operasyonel ve finansal performansına dikkat çekti. Şirketin, 2022 yılında rekor yolcu sayısına ulaştığını ve kar açıkladığını belirten S&P, THY'nin finansal yapısının da güçlü olduğunu vurguladı.

S&P, kararını şu şekilde açıkladı:

"THY, güçlü operasyonel ve finansal performansını sürdürmektedir. Şirket, 2022 yılında rekor yolcu sayısına ulaşmış ve kar açıklamıştır. THY'nin finansal yapısı da güçlüdür. Şirketin net borcu, 2022 sonunda 12,5 milyar ABD doları seviyesindeydi. Bu, toplam özkaynaklarının yaklaşık 2 katına denk gelmektedir. THY'nin likiditesi de güçlüdür. Şirketin nakit pozisyonu, 2022 sonunda 5,5 milyar ABD doları seviyesindeydi."

S&P'nin kararı, THY için olumlu bir gelişme olarak değerlendiriliyor. Karar, şirketin finansal durumunun güçlü olduğunu ve geleceğe dair güvenilir bir görünüme sahip olduğunu gösteriyor.

THY'nin kredi notunun yükseltilmesi, şirketin finansman maliyetlerini düşürmesine yardımcı olabilir. Bu da şirketin daha rekabetçi bir konuma gelmesini sağlayabilir.