Yerel seçimler öncesinde Siyasi Partiler İl ve ilçe adaylarını bir bir açıklıyor. AK Parti İstanbul'da hem Büyükyehir Belediye Başkanını hem de İlçe belediye başkan adaylarını açıkladı.

Peki Sultanbeyli belediye başkan adayları kimler? Sultanbeyli belediye başkan adayları nereli, kaç yaşında?

AK PARTİ'NİN SULTANYBEYLİ ADAYI

AK Parti'de Cumhurbaşkanı Erdoğan İstanbul Sultanbeyli adayını Ali Tombaş olarak açıkladı.

S U L T A N

ALİ TOMBAŞ KİMDİR, NERELİ, KAÇ YAŞINDA?

1973 yılında Ordu'nun Ünye ilçesinde dünyaya gelen Ali Tombaş, eğitim hayatına köyündeki ilköğretimle başlamış, daha sonra Ünye İmam Hatip Lisesi'nde ortaöğrenim ve lise eğitimini başarıyla tamamlamıştır. Üniversite eğitimini ise Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler Bölümü'nde almıştır. İş hayatına atılarak kendi şirketinde faaliyet gösteren Tombaş, aynı zamanda bir dizi sivil toplum kuruluşunda aktif olarak görev almıştır.

Siyasi kariyerine 1994 yılında Refah Partisi Gençlik Kolları Başkanlığı ile adım atan Tombaş, AK Parti'nin kuruluşuyla birlikte sırasıyla Sultanbeyli Ahmet Yesevi Mahallesi Mahalle Yönetim Kurulu Üyeliği, 2004-2009 Sultanbeyli Belediye Meclis Üyeliği ve Encümen üyeliği gibi görevlerde bulunmuştur. 2008 yılından itibaren AK Parti Sultanbeyli İlçe Yönetim Kurulu Üyeliği'ne seçilen Tombaş, çeşitli birim başkanlıklarında görev almış ve partisinin birçok seçim sürecinde etkin rol oynamıştır.

Evli ve iki çocuk babası olan Ali Tombaş, AK Parti Sultanbeyli 6. ve 7. Olağan İlçe Kongrelerinde İlçe Başkanı olarak seçilerek liderlik yolunda önemli adımlar atmıştır. Sultanbeyli'nin dinamik ve başarılı İlçe Başkanı olarak görevine devam etmektedir.

CHP'NİN SULTANBEYLİ ADAYI KİM? NERELİ? KAÇ YAŞINDA

CHP'nin Sultanbeyli adayı Ayhan Koç oldu. 

Ayhan Koç, 1965 yılında Horasan'da dünyaya geldi. İlk, orta ve lise öğrenimini Horasan'da tamamladı. Ardından Erzurum Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi'ni bitirdi. 1998 yılından bu yana İstanbul'da görev yapıyordu.

Koç, Sultanbeyli Devlet Hastanesi'nde 8 yıl çalıştıktan sonra 2007 yılında özel bir hastanede görev yaptı. Ayhan Koç 2014 yılında ikinci kez belediye meclis üyeliğine seçildi ve belediye başkan yardımcılığı yaptı. Ayhan Koç, evli ve 2 çocuk babasıdır.

MHP

MHP, AK Parti ile ittifak içinde. MHP  İstanbul'un Sultanbeyli ilçesinde aday çıkarmadı ve AK Parti'nin adayı Ali Tombaş'ı destekliyor

YSK 2 il, 6 ilçe ve 3 beldedeki seçimlere itirazları reddetti YSK 2 il, 6 ilçe ve 3 beldedeki seçimlere itirazları reddetti

İYİ PARTİ

İyi Parti henüz konuya ilişkin resmi bir açıklamada bulunulmadı. Konuya ilişkin gelişmeleri  dirilispostası.com'dan takip edebilirsiniz.

DEM PARTİ

Dem Parti hem büyükşehirde hem de Sultanbeyli adayı konusunda henüz konuya ilişkin resmi bir açıklamada bulunulmadı. Konuya ilişkin gelişmeleri  dirilispostası.com'dan takip edebilirsiniz.

Not: Diğer partilerin Sultanbeyli adayları da açıklandığı zaman haberimizde bulabilirsiniz

YEREL SEÇİMLER NE ZAMAN?

Her 5 senede bir yapılan belediye seçimleri son olarak 2019 yılında yapılmıştı. Yeni yerel seçim tarihi belli oldu.

Buna göre; Yerel seçimler yani belediye seçimleri 31 Mart 2024 Pazar günü yapılacak.

Muhabir: NUSRET ODABAŞ