Fatih Bekir Öztürk - Muhabir 

Acıbadem Altunizade Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Beyza Nur Erdoğan, tatlı krizinin üstesinden gelmek için 8 etkin yöntem paylaşıyor.

1. Meyve ile tatlandırılmış yoğurt veya süt tüketin

Tatlı krizi bastırıcı etkisi olan mevsim meyveleriyle tatlandırılmış yoğurt veya süt, hem tatlı isteğinizi giderecek hem de kan şekerinizin kontrolsüz yükselmesini engelleyecektir.

Tatlı Krizine Karşı 8 Etkili Yöntem! 2

2. Düzenli ara öğün yapın

Uzun aralıklarla yemek yemeniz durumunda kan şekeriniz düşebilir. Bu da tatlı çekme isteğine neden olabilir. Ara öğünler ekleyerek kan şekerinizi dengede tutabilirsiniz.

Karın ağrısı şikayetiyle gitti, 10 kiloluk dev tümör çıkartıldı Karın ağrısı şikayetiyle gitti, 10 kiloluk dev tümör çıkartıldı

3. Bol bol su için

Susuzluk hissi, açlık veya tatlı isteğiyle karışabilir. Yeterli su tüketimi gereksiz kalori alımının da önüne geçecektir.

4. Basit karbonhidratlardan uzak durun

Beyaz un ve şeker gibi basit karbonhidratlar yerine, kompleks karbonhidratlar tercih edin. Tam buğday, sebze, kurubaklagiller kan şekeri dalgalanmalarını önler.

5. Yeterli ve kaliteli uyuyun

Uykusuzluk, tatlı içecek tüketimini artırabilir. Yeterli ve kaliteli uyku, tatlı krizlerinizi önlemenize yardımcı olacaktır.

Tatlı Krizine Karşı 8 Etkili Yöntem! 4 I

6. Posalı besinler tüketin

Posalı besinler mideyi daha uzun süre doyurarak, ani kan şekeri yükselmelerini engeller.

7. Bitki çaylarına yönelin

Çay ve kahve yerine, tarçın ve karanfil gibi baharatlarla tatlandırılmış bitki çayları içmek tatlı krizlerini azaltabilir.

8. Düzenli sağlık kontrolü yaptırın

Tatlı isteği, diyabet gibi sağlık sorunlarının ilk belirtisi olabilir. Düzenli kan testleri, hastalıkları ve eksiklikleri erken tespit etmeye yardımcı olacaktır.

Tatlı krizlerinin üstesinden gelmek için alışkanlıklarınızda yapacağınız bu küçük değişiklikler, sağlıklı ve fit kalmanızı sağlayacaktır.

Editör: Fatih Bekir Öztürk