Durim Abazi / ÖZEL HABER

Teknoloji her gün gelişmeye devam ederken ona olan bağımlılık da artıyor. Bu bağımlılığın diğer bağımlılıklardan hiçbir farkı yoktur ve bu nedenle nedenlerinin iyi analiz edilmesi gerekiyor. Gençleri “kurtuluş” ya da sanal dünyada bir çıkış yolu aramaya teşvik eden faktörlerden bazıları şunlardır: Yaşla ilgili beklentilerin olmaması, bireysel veya ailevi sorunlar, kimlik arayışı, başarısızlık korkusu ve sosyal ilişkilerde güven eksikliği.

ANNE-BABALARIN ROLÜ

Elbette internet bağımlılığının önlenmesinde ebeveynlere çok önemli bir görev düşüyor. Bu gerçeğe dayanarak uzmanlar şu tavsiyelerde bulunuyor:

• Çocuklarınız ödevlerini tamamladıktan sonra internette 1,5 saatten fazla vakit geçirmelerine izin vakit vermeyin.

• Bilgisayarı evdeki ortak alanlara (oturma odası, koridor, mutfak vb.) yerleştirin.

Selçuklu Gelişim ve Teknoloji Akademisi ile öğrenciler yeteneklerini keşfediyor Selçuklu Gelişim ve Teknoloji Akademisi ile öğrenciler yeteneklerini keşfediyor

• İnternet filtreleme programları kullanın.

AİLE İLİŞKİLERİNİZİ GÜÇLENDİRİN

• Aile ilişkilerinizi güçlendirin, birlikte fazla zaman geçirin, baskı ve şiddete gerek kalmadan birbirinizi dinleyin, çocuklarınızdan önemli mesajlar almaya çalışın.

• Çocuğunuzun bir spor ya da sanat dalında aktif olması için uğraşın, bu şekilde onun sosyal dünyada daha aktif olmasını sağlayabilirsiniz.

• Yakın arkadaşlarının ebeveynlerini tanıyın, onlarla iş birliği yapın. Sanal arkadaşlarını takip edin ve bilgisayarınıza izleyicileri yükleyin.