Tuğçe Huy - Muhabir 

ABD'de bulunan Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde (MIT) çalışan mühendisler, hastalar tarafından takıldığında kan damarlarının ve iç organların yüksek çözünürlüklü olarak görüntülemesini sağlayan posta pulu büyüklüğünde bir çıkartma geliştirdi.

Tıpta Yeni Keşif Vücudun Içini Gösteren 'Çıkartma' Geliştirildi  248 saat boyunca sürekli ultrason görüntüleri 

Ünlü tıp dergisi Science dergisi tarafından yayımlanan habere göre, giyilebilir tıbbi cihaz, 48 saat boyunca iç organların sürekli ultrason görüntülerinin doktorlara iletilmesini sağlıyor.

Kolonoskopi nedir? Neden yapılır? Kolonoskopi nedir? Neden yapılır?

Araştırmacılar, yaptıkları çalışmalarda 2 x 3 santimetre boyutlarındaki çıkartmaların doğrudan cilde yapıştırılabildiğini belirtti. Çıkartmalar aracılığıyla kalp hastalıklarının, hamilelikle ilgili komplikasyonların ve çeşitli kanser türlerinin teşhis ve tedavisinin gerçekleşebileceği kaydedildi. 

Tıpta Yeni Keşif Vücudun Içini Gösteren 'Çıkartma' Geliştirildi  4

Vücudun her yeri görüntülenebilecek! 

Çıkartmayı geliştiren MIT’de makine mühendisliği ve inşaat ve çevre mühendisliği profesörü olan Xuanhe Zhao, “Çıkartmalar ile vücudun her bir yerini görüntüleyebileceğimizi umuyoruz. Bunun giyilebilir cihazlar ve tıbbi görüntülemede bir devrimi temsil ettiğine inanıyoruz” ifadelerini kullandı. 

Zhao, Vücudun farklı yerine birden fazla çıkartmanın yapıştırılabileceğini belirterek; “Vücudun farklı yerlerine birkaç çıkartmanın yapıştırılmasını öngörüyoruz. Ardından yapay zeka algoritmaları görüntüleri analiz ederek hastanın cep telefonuyla iletişim kuracak. Tıbbi görüntülemede yeni bir çağ açtığımıza inanıyoruz. Vücudunuzdaki birkaç çıkartmayla attık iç organlarınızı görebilirsiniz” dedi.

Tıpta Yeni Keşif Vücudun Içini Gösteren 'Çıkartma' Geliştirildi  3

Editör: Tuğçe Huy