Berfin Bitirim-Muhabir

Türkiye İşçi Partisi’nin (TİP) Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayı İYİ Parti’den istifa eden Gökhan Zan’ı aday gösterdi. Bu haberin akabinde Mersin’in Tarsus ilçesinde parti yönetimi istifa etmeye karar verdi.

İlçe yönetimi açıklamasında TİP’in popülist yaklaşımlarla aday göstermesinin parti politikası haline geldiğini iddia ederken, “Görüşlerimizin salt Gökhan Zan’ın şahsı ile ilgili olmadığını belirtmek isteriz” ifadeleri kullanıldı.

Yerel gazetelerden Akkoza’ya yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

Başkan adayları parkta karşılaşınca tahterevalliye bindi Başkan adayları parkta karşılaşınca tahterevalliye bindi

“Halkımızı iktidar ve muhalefet arasındaki sıkışmışlıktan kurtarmak iddiası ile yola çıktığımızı ifade ederken geldiğimiz noktada bu sıkışmışlık haline bir katkı da partimiz tarafından yapılmaktadır. Biz Anayasa’nın dahi uygulanmadığı bir ülkede, diğer partilerin sürekli sandığı işaret eden muhalefetinin karşısında durduğumuzu iddia ederken, parti günlük popülist yaklaşımlarla aday tanıtmaktadır.

Bugün, Gökhan Zan’ın adaylığının gösterdiği sonuç bunun aslında parti politikası haline geldiği gerçeğidir. Gökhan Zan’ın deprem sürecinde yaptıkları hepimiz tarafından takdirle izlenmişti.

Resim 2024 02 12 174238716

“GÖKHAN ZAN’IN ŞAHSI İLE İLGİLİ OLMADIĞINI BELİRTMEK İSTERİZ”

Bu sebeple bu görüşlerimizin salt Gökhan Zan’ın şahsı ile ilgili olmadığını belirtmek isteriz. Burada esas dikkat çekmek istediğimiz nokta partinin sürekli popüler kimlikler üzerinden adaylık dayatmasının partinin varoluş amacına ters yaklaşımıdır.

Bu “mış” gibi yapma siyasetinin daha kolay yapılacağı alanların zaten var olduğu, Gökhan Zan ne kadar TİP’e yakınsa bizim de o siyaset alanlarına yakın olduğumuzu ve sırf bunu tercih etmediğimiz için bugün TİP çatısı altında olduğumuzu düşünmekteyiz.

Bu zamandan sonra yapacaklarımızın ‘düzen siyaseti’ diye adlandırılan partilerden bir farkı kalmayacak olması sebebiyle Türkiye İşçi Partisi Tarsus İlçe Örgütü olarak mevcut tüm görevlerimizden ve parti üyeliğinden istifa ettiğimizi bildirmekteyiz.”

Editör: Berfin Bitirim