Nefes darlığı çeken çocuğun göğüs boşluğundan yarım kilogramlık kitle çıkarıldı Nefes darlığı çeken çocuğun göğüs boşluğundan yarım kilogramlık kitle çıkarıldı

Tırnak batması, genellikle ayak baş parmaklarında görülse de, nadir durumlarda el tırnaklarında da meydana gelebilir. Tırnak batmasının nedenleri arasında tırnağın yanlış kesilmesi, dar veya sıkı ayakkabılar giymek, tırnak mantarı gibi enfeksiyonlar, genetik yatkınlık ve parmak deformiteleri bulunmaktadır.

BELİRTİLERİ NELERDİR?

Tırnak batması, ağrı, şişlik, kızarıklık ve hatta enfeksiyon gibi belirtilerle kendini gösterebilir. Bu durumda tedavi gereklidir ve tedavi edilmediği takdirde daha ciddi sorunlara yol açabilir.   

TEDAVİSİ NASIL OLUR?

Tedavi yöntemleri arasında doğru tırnak kesimi alışkanlıklarının kazanılması, uygun ayakkabı seçimi, tırnağın düzgün kesilmesi, tırnak altına tırnak filesi yerleştirilmesi gibi basit önlemler bulunmaktadır.

Tedavinin bir parçası olarak, tırnak etrafındaki cilt yumuşatılabilir ve törpülenerek tırnak yatağının basıncı azaltılabilir. Bazı durumlarda, enfeksiyon varsa antibiyotikler veya antifungal ilaçlar reçete edilebilir. Ciddi vakalarda cerrahi müdahale gerekebilir.

Tırnak batmasını önlemek için düzenli ayak bakımı ve doğru tırnak kesimi alışkanlıklarının edinilmesi önemlidir. Ayrıca, dar ve sıkı ayakkabılar yerine ayak sağlığını destekleyen, rahat ve uygun boyutta ayakkabılar tercih edilmelidir.

Muhabir: MERVE DERE