DEMET İLCE / MUHABİR

365 metre uzunluğundaki (1.197 ft) Icon of the Seas'in 20 güvertesi var ve maksimum 7.600 yolcu barındırabiliyor. Gemi, Royal Caribbean Group'a ait.

Gemi Karayipler'de yedi günlük adalar arası bir yolculuğa çıkacak.

Çevreciler, sıvılaştırılmış doğal gazla (LNG) çalışan geminin havaya zararlı metan sızdıracağı konusunda uyarıyor.

Finlandiya'nın Turku kentindeki bir tersanede inşa edilen Bahamalar tescilli gemide yedi yüzme havuzu ve altı su kaydırağı bulunuyor.

İnşa edilmesi 2 milyar dolara (1,6 milyar £) mal oldu ve ayrıca 40'tan fazla restoran, bar ve dinlenme salonu bulunuyor.

Yolcu gemisinde yedi yüzme havuzu, çok sayıda bar ve restoran ve üst güvertede bir lunapark bulunmaktadır.

LNG, akaryakıt gibi geleneksel deniz yakıtlarından daha temiz yanmasına rağmen, bir miktar gazın kaçarak metanın atmosfere sızmasına neden olma riski var.

Metan karbondioksitten çok daha güçlü bir sera gazıdır.

Uluslararası Temiz Ulaşım Konseyi'nin (ICCT) Denizcilik Programı direktörü Bryan Comer, Reuters haber ajansına, "Bu yanlış yönde atılmış bir adım. LNG'yi deniz yakıtı olarak kullanmanın, deniz gaz yağından %120 daha fazla yaşam döngüsü sera gazı emisyonuna yol açtığını tahmin ediyoruz" dedi.

Bu haftanın başlarında ICCT, LNG yakıtlı gemilerden kaynaklanan metan emisyonlarının mevcut düzenlemelerde varsayılandan daha yüksek olduğunu savunan bir rapor yayınladı.

Royal Caribbean'ın dünyanın en büyük yolcu gemisi Icon of the Seas'in Chill Island güvertesindeki yüzücü heykelinin görünümü, 11 Ocak 2024'te Miami'deki ana üssüne ilk kez vardıktan bir gün sonra PortMiami'ye yanaştı.

Atmosferdeki güçlü bir sera gazı olan metan, 20 yıl boyunca karbondioksitten 80 kat daha fazla ısıyı hapsediyor. Bu emisyonların azaltılması, küresel ısınmanın yavaşlatılması açısından çok önemli görülüyor.

Royal Caribbean, Icon of the Seas'in, Uluslararası Denizcilik Örgütü'nün modern gemiler için gerektirdiğinden %24 daha fazla enerji verimli olduğunu söylüyor. Şirket, 2035 yılına kadar net sıfır gemiyi piyasaya sürmeyi planlıyor.

Belçika'da terör örgütü PKK'nın televizyon kanallarına operasyon Belçika'da terör örgütü PKK'nın televizyon kanallarına operasyon

Cruise Lines International Association'a göre kruvaziyer endüstrisi, turizmin en hızlı büyüyen sektörlerinden biri ve özellikle gençlerin kruvaziyer tatilleriyle ilgileniyor.

Kruvaziyer endüstrisinin 2021'de küresel ekonomiye 75 milyar dolar (59 milyar £) katkıda bulunduğu belirtildi.

Perşembe günü, şu anda Inter Miami'de forma giyen Arjantin'in Dünya Kupası'nı kazanan kaptanı Lionel Messi, geminin isimlendirme törenine katıldı.

Denizlerin Simgesi hakkında kısa bilgiler

Icon of the Seas, 250.800 ton ağırlığı ve yaklaşık 365 metre (1.198 ft) uzunluğuyla dünyanın en büyük yolcu gemisidir. Bu Titanik'ten yaklaşık beş kat daha büyük demek.

Geminin inşası ve satın alınması Royal Caribbean International'a 1,65 milyar Euro (1,79 milyar dolar; 1,41 milyar £) gibi yüksek bir fiyata mal oldu.

Royal Caribbean'ın web sitesine göre biletler kişi başı 1.723 ila 2.639 dolar arasında değişiyor. Noel civarında yüksek sezonda bir yolculuk size kişi başı 5.124 $ geri getirecek.

İlk yolculuğu ABD Virgin Adaları'ndaki Saint Kitts ve Nevis ile Charlotte Amalie'de duracak.

Muhabir: Demet İlce