Tuğçe Huy - Muhabir 

İyi beslenmek istiyorsanız (ancak henüz renk kodlu sekmeler ve maddelendirilmiş Pinterest listeleri ile yemek planlama sanatında ustalaşmadıysanız), sadece sağlıklı bir kiler stoklamak doğru yönde büyük bir adım olabilir.

Mutfağınızı yemek zamanı yapı taşlarının tek durak noktası haline getirmek ister misiniz? Size iyi gelecek bu 15 kiler, buzdolabı ve derin dondurucu malzemesine göz atın.

Tüm Haftayı Sağlıklı Bir Öğünle Kolaylaştıracak 15 Temel Gıdayı Sizler Için Derledik 6

Nohut

Mütevazı görünümlerine rağmen nohut gerçek bir besin deposudur.

Bir fincan pişmiş fasulye, 12,5 gram lif, 14,5 gram protein ve sadece 4 gram yağ içerir. Ayrıca kemik sağlığını destekleyen manganez ve yeni hücrelerin oluşmasına ve DNA'nın şekillenmesine yardımcı olan bir B vitamini olan folat bakımından da oldukça yüksektir.

Tüm Haftayı Sağlıklı Bir Öğünle Kolaylaştıracak 15 Temel Gıdayı Sizler Için Derledik 5

Tavuk göğsü

Bu kümes hayvanı seçimindeki yüksek kaliteli tam protein bağışıklık sisteminizi destekleyebilir, kas yapmanıza yardımcı olabilir ve yara iyileşmesini destekleyebilir.

Somon füme

Tıpkı taze somon gibi, füme somon da kalp ve beyin sağlığına faydaları ile bilinen bol miktarda omega-3 yağ asidi içerir. Ayrıca A ve E vitaminleri ile iltihapla mücadele eden antioksidanlar da içerir. Sadece 100 gramlık porsiyon başına 600-1.200 miligramlık yüksek sodyum içeriğine dikkat edin.

Ekstra sert tofu

Saç ve Sakal için badem yağı faydaları neler? Saç ve Sakal için badem yağı faydaları neler?

Tofudan korkmayın! Hormonlarınızı değiştireceğine dair efsaneler hala devam etse de, araştırmalarTrusted Source tofunun aslında meme kanseri gibi hormonla ilişkili kanserleri önlemek için potansiyel olarak faydalı olduğunu göstermektedir. Bu arada, bol miktarda bitki bazlı protein (3,5 onsluk porsiyon başına 17 gramTrusted Source) ve Günlük Kalsiyum Değerinin %50'sinden fazlasına sahiptir.

Tüm Haftayı Sağlıklı Bir Öğünle Kolaylaştıracak 15 Temel Gıdayı Sizler Için Derledik 4 I

Kırmızı mercimek

Pişirme süresi açısından kırmızı mercimek oldukça ortadadır, tipik kaynama süreleri 20-25 dakika civarındadır. Yeşil, sarı, kahverengi ve siyah dahil olmak üzere çeşitli mercimek renklerinden herhangi birini seçebilmenize rağmen, kırmızı çeşidin hafif ve hafif tatlı olan topraksı bir tadı vardır - domates, soğan ve baharat içeren bir Hint güveci olan daal için tam doğru. (Bu zencefilli tarifi deneyin!)

Buğday spagetti 

Tam buğday spagettisi, sindirimi düzenlemeye yardımcı olan, sağlıklı kilo korumayı teşvik edebilen ve kolesterolü düşürmeye yardımcı olabilen oldukça büyük bir lif dozuna sahiptir.

Tüm Haftayı Sağlıklı Bir Öğünle Kolaylaştıracak 15 Temel Gıdayı Sizler Için Derledik 2

Kinoa

Kinoanın sayısız sağlık faydalarından istediğinizi seçin! İçeriğindeki lif tok tutmaya yardımcı olur, kilo kaybını destekler ve sağlıklı bağırsak hareketlerini teşvik eder. Ayrıca önemli protein içeriği, anti-enflamatuar flavonoidleri ve yüksek düzeyde magnezyum, manganez, bakır ve diğer mikro besinleri de vardır.

Çabuk pişen yulaf

Yulafın “süper gıdalar” panteonunda yer almasının iyi bir nedeni vardır. Çözünebilir lifleri kolesterolü düşürürken, beta glukan kan şekerini dengelemeye yardımcı olabilirTrusted Source. Bu arada, tam tahıllar (yulaf gibi) açısından zengin diyetler kolorektal kanser riskini azaltabilir.

Kemik suyu

Kemik suyu bazı insanların iddia ettiği gibi mucize bir gıda olmasa da, sağlığı geliştirmek için umut vaat ediyor.

Hayvan kemiklerinin kaynatılmasıyla elde edildiği için, eklem ağrısını azaltabilecek kolajen, glukozamin ve kondroitin, Trusted Source içerir. Diğer potansiyel faydaları arasında sindirim sağlığı, uyku ve beyin fonksiyonlarındaki iyileşmeler yer almaktadır.

Tatlı patates

Tatlı patatesteki bol miktarda potasyum sinirlerin ve kasların düzgün çalışmasını sağlarken, çözünür lifleri kolesterolü düşürmeye ve kan şekerini sabitlemeye yardımcı olur.

Dondurulmuş ıspanak

Ispanak, kanın oksijenlenmesine yardımcı olan mineral olan yüksek demir seviyeleriyle ünlüdür. Ancak lif ve göz sağlığını destekleyen antioksidanlar lutein ve zeaksantin bakımından da oldukça yüksektir.

Üzüm domates

Üzüm domatesleri birden fazla yönden çok yönlü bir meyvedir! Kalp hastalığı ve kanser riskini azaltmadaki rolüyle ünlü antioksidan likopen içerirler. Ayrıca, önemli bir folat, potasyum ve C ve K vitamini kaynağıdır.

Sızma zeytinyağı

Zeytinyağının tekli doymamış yağ asitlerinin (MUFA'lar) sağlık için sunacağı çok şey vardır. ResearchTrusted Source, MUFA tüketimini genel mortalite, kardiyovasküler hastalık mortalitesi, kardiyovasküler olaylar ve inme riskinin azalması ile ilişkilendirmiştir. EVOO'nun kalp-sağlıklı Akdeniz diyetinin temel bir parçası olmasına şaşmamalı!

Soğan

Soğan hemen hemen her tarifte lezzetli bir lezzet artışına eşittir. Pirinç pilavı veya Fransız soğan çorbasının temeli olarak biraz zeytinyağında soteleyin veya karamelize tatlılıklarını kavrulmuş sebze karışımına ekleyin.

Tüm Haftayı Sağlıklı Bir Öğünle Kolaylaştıracak 15 Temel Gıdayı Sizler Için Derledik

Elma

C vitaminleri, potasyum, lif ve kuersetin, kateşin ve klorojenik asit gibi antioksidanlar, elmanın genel sağlık için bir nimet olduğu anlamına gelir. AraştırmalarGüvenilir Kaynak, elma yemeyi BMI, kardiyovasküler hastalık riski, tip 2 diyabet ve genel ölüm oranının azalmasıyla ilişkilendirmiştir.

Editör: Tuğçe Huy