Türk sosyolojisinin duayenlerinden olan Prof. Dr. Orhan Türkdoğan 96 yaşında yaşamını yitirdi. Düşünce ve bilim dünyasında önemli izler bırakmış olan Prof. Dr. Türkdoğan'ın vefatını Prof. Dr. Mehmet Akif Okur duyurdu. Okur sosyal medya hesabından, "Eserleri ve öğrencileriyle Türk bilim ve düşünce hayatında iz bırakan Orhan Türkdoğan Hocamız vefat etmiş. Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun" dedi.

Ziya Gökalp, Mümtaz Turhan, Ziyaeddin Fahri Fındıkoğlu, Erol Güngör gibi sosyolojideki önemli isimlerin son halkası olarak bilinen Prof. Dr. Orhan Türkdoğan, Türk sosyolojisi ve Türk sosyo-iktisadi yapısı üzerine birçok eser yazdı. Prof. Türkdoğan, 12 Eylül'ün ardından MHP ve Ülkücü Kuruluşlar Davası'nda yargılanan isimler arasında yer alıyordu.

CENAZESİ EYÜPSULTAN CAMİİ'NDE KILINDI

Çorum'da ailesine şiddet uygulayan kişi tutuklandı Çorum'da ailesine şiddet uygulayan kişi tutuklandı

Çalışmalarından dolayı 1995 yılında Türkiye Yazarlar Birliği tarafından 'Yılın Kültür Adamı' seçildi. Prof. Dr. Türkdoğan, 2022'de yakın dostu Turan Yazgan adına verilen 'Türk Dünyası Turan Yazgan Ödülü' almıştı. Türkdoğan'ın cenazesi 2 Şubat'ta ikindi namazını müteakip Eyüpsultan Camii'nde kılındı, cenaze namazının ardından son yolculuğuna uğurlandı.

Editör: Enes Kılıç