Berfin Bitirim-Muhabir

Türkiye üst üste başarılı yerli ve milli ataklarla diğer ülkelerin önüne geçmeye devam ediyor. Özellikle savunma sanayiinde son yıllarda yaşanan gelişmeler ülkemizi rakiplerinin bir değil birkaç adım önüne geçmemizi sağlıyor.

Bunun son örneklerinden biri olan Milli Muharip Uçağı KAAN'ın göklerde büyük başarı kazanmasının ardından AKINCI TİHA ve Milli Seyir Füzesi ÇAKIR ile ilgili herkesi heyecanlandıran bir gelişme yaşandı.

Demir Kubbe nedir? Demir Kubbe nasıl çalışır? Demir Kubbe nedir? Demir Kubbe nasıl çalışır?

HEDEFLERİ YOK ETMEYİ BAŞARDI

Baykar Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, AKINCI TİHA'nın Milli Seyir Füzesi ÇAKIR’a entegre edilen arayıcı başlık ile gerçekleştirdiği ilk atış testini başarılı şekilde geçtiğini kamuoyuna duyurdu.

Bayraktar sosyal medya üzerinden yapmış olduğu açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Bayraktar #AKINCI, Roketsan’ın geliştirdiği Milli seyir füzesi ÇAKIR’a entegre edilen arayıcı başlık ile gerçekleştirdiği ilk atış testini başarıyla tamamladı”

Tekirdağ’ın Çorlu ilçesindeki AKINCI Uçuş Eğitim ve Test Merkezi’nden dün ÇAKIR füzesi ile havalanan Bayraktar AKINCI TİHA, uzun menzilli atış testi icra etmek üzere Sinop’a gönderildi.

Bayraktar AKINCI’nın Sinop Atış Alanı’nda 100 kilometre uzaktan ateşlediği ÇAKIR Seyir Füzesi, Karadeniz üzerindeki hedefi tam on ikiden vurmayı başardı.

HERKES NEFESLERİNİ TUTARAK İZLEDİ

Atış testinde 800 km/s sürate ulaşan ÇAKIR'ın hedefini vurduğu anlarda izleyiciler nefeslerini tutarak sonucu bekledi.

Öte yandan milli jet motoruna sahip olan ÇAKIR Seyir Füzesi ile Bayraktar AKINCI TİHA, kilometrelerce mesafedeki stratejik kara ve deniz hedeflerini kısa süre içerisinde yok edecek.

Editör: Berfin Bitirim