Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş devam ediyor. Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, sosyal medya hesabında yayınladığı gönderidd Batı'yı Rusya ile çatışmaya dahil olmaya ve hafta sonu İran'ın hava saldırısı sırasında İsrail'e yardım ettiği gibi Kiev'i korumaya çağırdı. 

Zelenskiy, “Bu, yeterli siyasi iradeye dayandığında teröre karşı savunmada birliğin ne kadar etkili olabileceğini gösterdi. İsrail, ABD, İngiltere, Fransa ve Ürdün birlikte ve maksimum verimlilikle hareket etti.

Şuşa Beyannamesi 3 yaşında Şuşa Beyannamesi 3 yaşında

İran'a yönelik eylem nedeniyle "kimsenin savaşa sürüklenmediğini" söyleyen Zelenskiy, "İsrail'in NATO üyesi olmadığını dolayısıyla 5. Madde'nin tetiklenmesi gibi bir eyleme gerek olmadığını" kaydetti. Zelenskiy daha sonra kolektif Batı'yı Ukrayna'ya aynı düzeyde destek sağlamaya ve onu Rusya'nın uzun menzilli saldırılarından korumaya çağırdı. 

Zelenskiy, “Ukrayna, insansız hava araçları ve füzelerin önlenmesi konusunda ortaklarından benzer tam desteği almış olsaydı, Avrupa semaları uzun zaman önce aynı seviyede korumayı alabilirdi” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Haber Merkezi