NASA tarihinde bir ilk: Japon astronot Ay'a gidiyor NASA tarihinde bir ilk: Japon astronot Ay'a gidiyor

Uzaydan Dünya'ya ilginç bir paket döndü.

Bu, Kaliforniya merkezli Varda Space Industries tarafından üretilen ve Utah Test ve Eğitim Alanına inen bir yörünge platformu olan W-1 misyonunun kapsülüydü. Daha da ilginci, Alçak Dünya Yörüngesi'nin (LEO) mikro yerçekimi ortamında yetiştirilen antiviral ilaçlardan oluşan yüktü.

İLAÇ GELİŞTİRİLEN KAPSÜL DÜNYA’YA İNİŞ YAPTI

Misyon, şirketin LEO'yu ticari endüstriler için daha erişilebilir hale getirecek altyapıyı geliştirme hedefinin bir parçası.

Bu başarı, Varda'yı yörüngeden sağlam bir uzay aracını kurtaran üçüncü şirket haline getiriyor. Diğer ikisi ise havacılık devleri SpaceX (Dragon araçlarıyla) ve Boeing'dir (Starliner kapsülüyle).

Şirkete göre Varda, bazı ilginç avantajlar sunan bir üretim seçeneği olan Dünya dışı üretimde önemli bir oyuncu olmayı planlıyor.

Varda'nın web sitesi , "Malzemelerin mikro yerçekiminde veya uzayda bulunan neredeyse ağırlıksız koşullarda işlenmesi, karasal işleme yoluyla elde edilemeyen benzersiz bir ortam sunuyor" diyor . "Bu faydalar öncelikle konveksiyon ve sedimantasyon kuvvetlerinin eksikliğinden ve ayrıca yerçekimsel gerilimlerin olmaması nedeniyle daha mükemmel yapılar oluşturma yeteneğinden kaynaklanmaktadır."

Özel şirketler daha önce de uzay yapımı ürünleri Dünya'ya iade etmişti. Örneğin, Kaliforniya'daki diğer şirket Made In Space (daha sonra Redwire tarafından satın alındı ), yüksek değerli optik fiber ZBLAN'ı birçok kez eve getirdi.

Ancak Made In Space, üretimini Uluslararası Uzay İstasyonunda gerçekleştirdi ve ZBLAN'ı SpaceX Dragon kapsülleriyle aşağıya taşıdı. Varda, hem mini fabrika hem de geri dönüş aracı olarak hizmet veren küçük, vidasız kapsülleriyle süreci daha verimli ve uygun maliyetli hale getirmek istiyor.

W-1 test misyonu, şirkete işlerini yürütmek için ilk şansı verdi. Varda'nın güç, itiş gücü, navigasyon ve diğer hizmetleri sağlayan Rocket Lab Photon uzay aracına entegre edilen 3 fit genişliğindeki (0,9 metre) konik kapsülü, Haziran 2023'te SpaceX'in Transporter-8 araç paylaşımı göreviyle havalandı .

UZAYDA GELİŞTİRİLMİŞTİ: "HIV VE HEPATIT C" TEDAVİSİNDE KULLANILACAK

W-1 kapsülü, HIV ve hepatit C'yi tedavi etmek için kullanılan bir antiviral ilaç olan Ritonavir'in kristallerini büyütmek için gerekli malzemeleri içeriyordu. Bu kargo, bilinçli olarak seçilmişti; zira ilaçlar, potansiyel olarak bu kıvılcımın kıvılcımlanmasına ve beslenmesine yardımcı olabilecek yüksek değerli ürünlerden biri. Dünya dışı imalat endüstrisi.

Transporter-8'in kalkışından yalnızca bir hafta sonra Varda, kristal büyütme deneyinin işe yaradığını duyurdu.

Kaynak: HABER MERKEZİ