Eczacılardan "takviye edici gıda" uyarısı Eczacılardan "takviye edici gıda" uyarısı

Bahar Demirarslan - Muhabir

Uzmanlar, kardeşler arasındaki rekabetin ve kıskançlığın artmasına neden olan faktörleri ele alıyorlar. Çocuk Ergen Uzman Klinik Psikolog Elvin Akı Konuk, konuyla ilgili önemli değerlendirmelerde bulundu.

Kardeşler arasında yapılan kıyaslamanın, ebeveyn tutumları ve çocukların motivasyonu üzerinde olumsuz etkileri olduğunu belirten Konuk, "Çocuklara ne söylenecekse kardeşinden söz etmeden doğrudan söylenmelidir" ifadelerini kullandı.

Kardeşe yönelik kıskançlık duygusunun doğal olduğunu vurgulayan Konuk, bu duygunun çocukların duygusal gelişimini olumsuz etkileyebileceğine dikkat çekti. Ayrıca, ebeveyn tutumlarının da kardeş kıskançlığını artırabileceğini belirtti.

Her bir çocuğun kişisel ihtiyaçlarına odaklanmanın önemini vurgulayan Konuk, ebeveynlere çocuklarına eşit davranma konusunda uyarılarda bulundu.

Kardeş kıskançlığının yetişkinlik döneminde de devam edebileceğine dikkat çeken Konuk, bu duyguyla başa çıkmanın yollarını da açıkladı. "Kimse kimseye zarar veremez" şeklinde ev kurallarının oluşturulmasının önemine değinen Konuk, çocuklara duygularını ifade etme konusunda destek olunması gerektiğini vurguladı.

Uzmanlar, kardeş kıskançlığının aile içinde ortak çözümlerle ele alınabileceğini ve çocukların duygularının dinlenmesinin önemli olduğunu belirtiyorlar.

Editör: Bahar Demirarslan