DEMET İLCE / MUHABİR

Araba motorları gibi uzun uğultu sesleri, silah sesleri veya yüksek, ani patlamalar kalıcı işitme kaybına veya kulak çınlamasına neden olabilir.

ABD'nin Güney Carolina Tıp Üniversitesi'nden Dr. Lauren Dillard şunları söyledi:

"Video oyunları dünya çapında yaygın ve insanlar genellikle yüksek yoğunluklu ses seviyelerinde ve aynı anda birkaç saat oynuyorlar. Bu önemli çünkü güvenli dinleme uygulamalarıyla işitme kaybını ve kulak çınlamasını önlemek mümkün."

BMJ Halk Sağlığı dergisinde yayınlanan ve oyun ve ses seviyelerine ilişkin 14 araştırmayı kapsayan incelemesi, insanların haftada ortalama üç saat oyun oynadığını ortaya çıkardı.

Uzmanlar sıradaki pandemiye grip virüsünün yol açmasını bekliyor Uzmanlar sıradaki pandemiye grip virüsünün yol açmasını bekliyor

Oyunların ortalama 85 ila 92 desibel arasında ve 119 desibele kadar çıkan patlamalarla oynanması yaygındı.

Saç kurutma makinesi veya çim biçme makinesine benzer şekilde 85 db'den yüksek seslere uzun süre maruz kalmak kalıcı işitme hasarına neden olabilir.

Çocuklar için bu sınır daha düşüktür.

Birleşik Krallık'taki işitme kaybı yardım kuruluşu RNID'den Franki Oliver şunları söyledi:

“Oyun kulaklığı veya kulaklığı kullanıyorsanız, güvenli ses seviyesi sınırlarını aşmamak gerçekten önemlidir. Gençler sesin ne kadar yüksek olduğunu fark etmeyebilir, bu nedenle düzenli molalar vermek ve sesi kısmak iyi bir fikirdir."

Muhabir: Demet İlce