Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, 60'tan fazla maddeden oluşan bir yargı paketi üzerinde çalıştıklarını ifade etti. Düzenlemeler arasında yargı uygulamaları ile ilgili Bakan Tunç'un kadınların ilgisini çekecek soyadı detayının da bulunduğunu ifade etti. Meclis'e sunulması beklenen 8. Yargı Paketi'ndeki ilgili maddeye göre kadınlar, eşlerinin soyadı yerine artık yalnızca kendi soyadlarını taşıyabilecek.

60’TAN FAZLA MADDE BULUNUYOR

Söz konusu kanun paketine ilişkin çalışmaların devam ettiğini bildiren Tunç, düzenlemeler arasında yargı uygulamalarını ilgilendiren birçok konunun yer aldığını da ifade etti. Yargı Reformu Strateji Belgesini beklemeden önce kanunlaşması gereken hususlar bulunduğunu söyleyen Tunç, "Şunu ifade edebilirim, 60'tan fazla maddeden oluşan bir paket söz konusu, taslak söz konusu. Milletvekillerimiz bunlara yenilerini ilave edebilir ya da uygun görmeyebilir. Takdir onların." dedi.

Evlilik-2

Türkiye tarihinin kara lekesinin 27. Yılı! Bakanlardan 28 Şubat açıklamaları… Türkiye tarihinin kara lekesinin 27. Yılı! Bakanlardan 28 Şubat açıklamaları…

CEZALAR ARTIRILACAK

Bakan Tunç ifadelerine şu şekilde devam etti:

 "Suç, işleyenin yanına kar kalmaması lazım. Yani 2 yılın altında cezaya hüküm giyen biri, koşullu salıverme süresiyle beraber denetimli serbestliği de dikkate aldığımızda hiç cezaevinde barındırılmadan tahliye oluyor. Bu da toplumda bir cezasızlık algısına neden oluyor. Bu anlamda denetimli serbestlik süresini otomatik 1 yıl şeklinde değil de bir oran getirerek, beşte 1 olabilir, bu tabii milletvekillerimizin takdirindedir. 1 ay cezası olanın bile 12 gün cezaevinde kalması gerekir diye düşünüyoruz. Bu bizim katıldığımız toplantılarda hep dile getirildi. Yine 2 yıl ceza alan birisinin özellikle koşullu salıvermesi 1 yıl. 1 yılın beşte biri denetimli serbestlik olduğunda da en az 9-9,5 ay gibi cezaevinde kalması, özellikle cezasızlık algısının ortadan kaldırılması açısından önemli diye düşünüyoruz. Teklif yasalaştığında cezası 5 yılın altındaki suçlar bakımından, bu suçları işleyenler bakımından cezaevinde kalma durumu söz konusu olacak."

KADINLARI İLGİLENDİREN SOYADI KARARI

AK Parti'nin önümüzdeki günlerde Meclis'e sunması beklenen 8. Yargı Paketi'nin içinde kadınların ilgisini çekecek olan soyadı maddesinin de olacağı ifade edildi. Yeni yargı paketindeki söz konusu maddeye göre kadınlar, eşlerinin soyadı yerine artık yalnızca kendi soyadlarını taşıyabilecek.

Editör: Berfin Bitirim