Son günlerde yaşanan gelişmeler, Yeniden Refah Partisi'nin AK Parti ile yapılan görüşmelerin ardından İstanbul seçimlerinde aday çıkartmama ve Murat Kurum'u destekleme kararı alacağına dair güçlü sinyaller veriyor. Her iki parti heyeti arasında gerçekleşen görüşmelerin detayları, YRP'nin Ankara, İstanbul ve İzmir'de aday çıkarmayarak Cumhur İttifakı'nın adaylarını destekleme kararı aldığını gösteriyor.

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanvekili Prof. Dr. Doğan Aydal'ın, yapılan görüşmelere dair yaptığı açıklamalar, partinin duruşunu net bir şekilde ortaya koyuyor. Aydal'ın, "Onların bizimle yaptığı toplantıların havanda su dövme toplantıları olduğunu fark ettik. Biz, AK Parti’yi kazandırmak için var olan bir parti değiliz" ifadeleri, iki parti arasındaki görüşmelerde yaşanan tıkanıklığı ortaya koymuştu.

AK Parti'nin YRP'ye sunduğu destek karşılığında belediye meclis üyeliği ve birkaç yerde ilçe belediye başkanlığı teklifi, görüşmelerde belirleyici bir unsur olmuştur. Yaşanan bu gelişmeler, Yeniden Refah Partisi'nin İstanbul seçimlerinde aday çıkarmayarak, AK Parti'nin adayı Murat Kurum'u destekleyeceği yönündeki iddiaları güçlendirmektedir. Bu durum, Cumhur İttifakı'nın kapsamında stratejik bir adım olarak değerlendirilebilir.