Hazal Mihrace Göksun - Muhabir 

Yeşilçam'ın unutulmaz oyuncularından Murat Soydan, bugün 83 yaşında hayat veda etti. Vefat haberini kızı Mehveş Soydan duyurdu. Bunun üzerine usta oyuncunun hayatı sevenleri tarafından merak edildi. İşte Murat Soydan'ın hayatı:

Eğitim hayatı

Murat Soydan, 2 Ekim 1940 tarihinde İstanbul Üsküdar ilçesinde doğdu. Gerçek adı Rüçhan Tercan'dır. İlk ve ortaokul eğitimini Lüleburgaz'da, lise eğitimini ise Edirne'de tamamlamıştır. Üniversite eğitimi için İstanbul'a gelmiş ve İktisadi İlimler Akademisi'nde okurken aynı zamanda İstanbul Belediye Konservatuvarı Türk Musikisi bölümünden de mezun olmuştur. Üniversite yıllarında Tekel'de memurluk yapmıştır.

Askerliğini yedek subay olarak tamamladıktan sonra 1966 yılında "Perde" mecmuasının düzenlediği yarışmayı Tanju Korel ile birlikte kazanarak sinema dünyasına adım atmıştır.

Uzungöl'de hareketlilik yaşandı: Otellerdeki doluluk oranı yüzde 70 Uzungöl'de hareketlilik yaşandı: Otellerdeki doluluk oranı yüzde 70

Murat Soydan kimdir, nereli, kaç yaşında ve neden vefat etti? Murat Soydan  dizileri ve filmleri - Galeri - Yaşam

Oyunculuk kariyeri

Sanat hayatına 1966 yılında "Kolsuz Kahraman" filmiyle başlayan Murat Soydan, kariyeri boyunca yaklaşık 200 filmde rol almıştır. Ayrıca dizi filmlerde de yer almış ve bir dönem Sinema Oyuncuları Derneği başkanlığı yapmıştır. 1970'li yılların "Jön" oyuncularından biri olarak Türkân Şoray ve Hülya Koçyiğit gibi ünlü isimlerle birçok filmde başrol paylaşmıştır. 2016 yılında hayatını ve kariyerini konu alan bir kitap da yayınlamıştır. İzmir'de 1969 yılında 'Över' bahçesinde sahne alandı. 

Murat Soydan - IMDb

Ödülleri

Soydan, 1972 yılında 9. Altın Portakal Film Festivali'nde "En İyi Erkek Oyuncu" ödülüne layık görüldü. Ayrıca 2016 yılında aday gösterildiği 23. Uluslararası Adana Film Festivali'nde "Yaşam Boyu Onur Ödülü" aldı. 

Yeşilçam'ın güçlü ismi Murat Soydan kimdir

Editör: Hazal Mihrace Göksun