İstanbul'da vatandaşlar türbeleri ziyaret etti İstanbul'da vatandaşlar türbeleri ziyaret etti

Gaziantep Müze Müdürü Özgür Çomak, "Bayramın 3'üncü günündeyiz. Müzemize akın akın ziyaretçi geliyor. Özellikle bayramın 2'nci gününde, dün 5 bin 660 ziyaretçiyi ağırladık. Zeugma Mozaik Müzesi'nin tüm zamanlardaki en büyük günlük ziyaretçi rekoruydu bu rakam. Bugün bu rakamları daha da artıracağımızı düşünüyoruz" ifadelerini kullandı. Öte yandan bayram tatili dolayısıyla birçok tatil beldesinde yoğunluk yaşandı.

Gaziantep ile özdeşleşen Çingene Kızı mozaiği, Mars Heykeli ve Fırat Nehri kenarındaki kazılarda bulunan villa taban mozaiklerinin sergilendiği Zeugma Mozaik Müzesi'nde Ramazan Bayramı nedeniyle ziyaretçi yoğunluğu yaşanıyor. Müzedeki mozaikler, geç antik dönem kiliseleri ile erken Süryani ve Hristiyan ikonografisine ait örnekleri barındırırken, Zeugma Antik Kenti’nden çıkarılan, 2 bin 500 metrekarelik alanı kaplayan mozaiklerin yanı sıra yine Roma dönemine ait heykeller, sütunlar ve çeşmeler ziyaretçilerin dikkatini çekiyor.

EN FAZLA İLGİ 'ÇİNGENE KIZI'NA

Müzenin en önemli eserlerinden ve kentin simgesi olan, milattan sonra 2'nci yüzyıl tarihli Çingene Kızı mozaiği, en çok ilgi gören eserler arasında yer alıyor. Ayrıca 2018'de ABD'den Türkiye'ye getirilen 12 parçanın da sergilendiği mozaikler, ziyaretçilerin müzeye girdikleri andan itibaren ilk uğrak noktası oluyor. Her yıl ziyaretçi sayısını artıran Zeugma Mozaik Müzesi'ne Ramazan Bayramı'nın 2'nci gününde 5 bin 660 kişi gelip, tüm zamanların ziyaretçi rekorunu kırdı. Gaziantep Müze Müdürü Özgür Çomak, Zeugma Mozaik Müzesi'nin ziyaretçi akınına uğradığını belirtti.


Özellikle bayram tatili dolayısıyla Türkiye'nin her yerinden ziyaretçi ağırladıklarını kaydeden Çomak, bayramın 2'nci gününde ise, rekor günlük ziyaretçi sayısına ulaştıklarını dile getirerek, "Bayramın 3'üncü günündeyiz. Müzemize akın akın ziyaretçi geliyor. Özellikle yerli ziyaretçilerin müzemize olan ilgisi bizi çok mutlu ediyor. Özellikle bayramın 2'nci gününde, dün 5 bin 660 ziyaretçiyi ağırladık. Zeugma Mozaik Müzesi'nin tüm zamanlardaki en büyük günlük ziyaretçi rekoruydu bu rakam. Bugün bu rakamları daha da artıracağımızı düşünüyoruz. Bugün yarım gün olmasına rağmen gün ortasına kadar 3 bin ziyaretçi şu anda müzemize girdi. Dışarıda da yüzlerce ziyaretçi sabırsızlıkla bekliyor. Başta Çingene Kızı çok dikkat çekiyor. Uluslararası alanda bir marka. Burada Zeugma Antik Kenti'nden gelen, 1990'lı yıllarda gelen ve bugün yaşayan müze olarak teşhir edilen diğer mozaiklerimiz de var. Mitolojiye konu olmuş çok özel mozaiklerimiz de var. Zeugma mozaikleri 3 boyutlu. Yaklaşık 7 bin metrekare sergileme alanına sahip müzemiz. Bunun 3 bin metrekaresi sadece mozaiklerle teşhir tanzim olarak kullanılmakta. 7 bin metrekarede 2 bloktan oluşan büyük bir salon. Müzemiz 30 bin metrekarelik bir alana sahip. Bayram süresinde ziyaretçi sayısında şu ana kadar 26 bin rakamına ulaştık. Bayramın bitmesinde 2,5 gün var ve biz 26 bin ziyaretçi rakamına ulaştık. Müze ziyaretçileri açısından çok özel bir rakam" diye konuştu.


BÜYÜKADA'DA BAYRAM YOĞUNLUĞU

İstanbul'da Ramazan Bayramı tatilinin sona ereceği Pazar günü öncesi Adalar'ı ziyaret etmek isteyenler iskelelerde yoğunluk oluşturdu. Kabataş İskelesi'nden sabah saatlerinde hareket etmesi planlanan Şehir Hatları'na ait Kabataş-Adalar vapuruna binmek isteyenler, metrelerce kuyruk oluşturdu. Yüzlerce kişinin vapura alınması yaklaşık yarım saat sürdü. Oturma kapasitesi tamamen dolan vapurda yolcuların bir kısmı ise yerde ve ayakta yolculuk etti. Büyükada ise yoğunluğun en yüksek olduğu noktalardandı.

Adaya gelenler, yürüyerek, bisiklet kiralayarak veya elektrikli araçlarla adanın plajlarını ve turistik noktalarını gezdi. Elektrikli araçların yer aldığı duraklarda kalabalıktan dolayı uzun kuyruklar oluştu. Kafe ve restoranlar, gün boyu adayı ziyaret edenlerle doldu.

İZMİR ÇEŞME'DE YOĞUNLUK

İzmir’in Çeşme ilçesi Ramazan Bayramı’nın son gününde de tatilci yoğunluğuna ev sahipliği yaptı. Ilıca Plajı'nda aileler denize girip güneşlendi.

Çeşme, Ramazan Bayramı tatilinde bu yıl da en çok tercih edilen destinasyonlardan biri oldu. Hava sıcaklığının öğle saatlerinde 25 derecelere kadar yükseldiği ilçede rüzgarın da etkisini azaltmasıyla tatilciler denize girerek serinledi.

Gençler plaj futbolu ile keyifli vakit geçirirken çocuklar da kumsalda oyun oynadı. Bayram ziyaretlerini tamamlayan ailelerin Çeşme ve Alaçatı’daki restoran ve kafelerde vakit geçirmesi esnafın da yüzünü güldürdü.
Haberin Devamı

BAYRAMDA CUNDA ADASI'NA TATİLCİ AKINI

Türkiye'nin en büyük tabiat parkı olan Ayvalık Adaları Tabiat Parkı'na sahip, tarihi evlerinin bulunduğu Arnavut kaldırımlı sokakları ile bilinen Balıkesir'in Ayvalık ilçesi, 9 günlük Ramazan Bayramı tatilinde ziyaretçi akınına uğradı. Ayvalık otellerinde doluluk oranı yüzde 80 olurken bayramın ilk iki günü kente yaklaşık 30 bin aracın giriş yaptığı bildirildi. Manzarası, tarihi evleri ve restoranları ile ünlü Cunda Adası ilçeye gelen tatilcilerin en çok tercih ettiği noktalardan biri oldu. Ayvalık'tan Cunda Adası yönüne oluşan araç trafiği, büyükşehirlerdeki manzaraları hatırlattı. Otoparklar ve yol kenarları park eden araçlarla doldu.

Kaynak: DHA