Borrel, “ Gazze'deki dramatik insani krizi acilen hafifletmeliyiz. Filistin halkının acılarını sınırlamak çok önemli, aynı zamanda İsrailli rehinelerin serbest bırakılması da çok önemli. Ancak insani yardım hiçbir zaman koşullu hale getirilemez, özellikle de masum insanların bundan zarar görmesi durumunda” dedi.  Gazze’deki sivil halkın suyunun  ve gıdasının kesilmesinin kabul edilemez olduğunu belirten Borrell, “İnsani yardım malzemelerinin Gazze'ye her gün ihtiyaçları karşılayacak miktarda girmesini sağlamamız gerekiyor. Transit kapasitelerinin artırılması ve daha fazla sınır kapısının açılması gerekiyor. Yaralı ve hastalar için güvenli koridorlar oluşturulmalıdır. Uluslararası Kızılhaç Komitesi, Hamas'ın elinde bulunan rehinelere erişim sağlamalı ve bu rehineler derhal ve koşulsuz olarak serbest bırakılmalıdır.” ifadelerini kullandı.

 "AB'NİN KATILIMINA İHTİYACIMIZ VAR"  

BM'den Gazze'deki kitlesel göçün yayılmasını önlemek için "acil ateşkes" çağrısı BM'den Gazze'deki kitlesel göçün yayılmasını önlemek için "acil ateşkes" çağrısı

Avrupa Birliği’ nin İsrail ve Gazze arasındaki  savaşta nasıl bir tutum izlediğini ifade eden  Borrell, “ AB'nin daha fazla katılımına ihtiyacımız var. Daha önce birçok kez yaptığımız gibi, yalnızca Gazze'nin yeniden inşasına yardımcı olmak için değil, aynı zamanda Filistinlilerin haklarını yeniden tesis edebilecek tam egemen bir Filistin devletinin inşasına da yardımcı olmak için. AB, hem İsrail'in hem de Filistin'in güvenliğinin ve özgürlüğünün sağlanmasına yardımcı olmalıdır” dedi.

Kaynak: Arab News