Türkiye’nin kesintisiz bir şekilde 14 çeyrektir ekonomisini büyütmesinin büyük bir başarı olduğunu belirten başkan Aydın, kamu maliyesindeki tasarrufun etkilerinin son çeyrekte görülmesinin gayet memnun verici olduğunu belirterek OVP hedeflerinden sapmadan rotamız; üretime dayalı, sürdürülebilir büyümedir dedi. 

Kısa vadeli dış borç stoku şubatta azaldı Kısa vadeli dış borç stoku şubatta azaldı

ROTAMIZ; ÜRETİME DAYALI, SÜRDÜRÜLEBİLİR BÜYÜME 


ASKON Genel Başkanı Aydın konuya ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu;


"2023 yılı 4. Çeyrekte %4, 2023 yılını da %4,5 ile büyüyerek kapatan Türkiye ekonomisi jeopolitik risklere, depreme ve enflasyonla mücadelede kısıtlamalara rağmen 14 çeyrektir kesintisiz büyümesini sürdürerek 1.1 trilyon dolarlık ekonomik büyüklüğü ile Dünya'nın sayılı büyük ekonomileri arasında yerini almıştır. 
Gelişmiş ülkelerde teknik resesyonun konuşulduğu günümüzde, rotamız; OVP hedeflerinden sapmadan üretimle büyüyen kalıcı sürdürebilir bir ekonomik büyümedir. Özellikle son çeyrekte kamu maliyesinde görülen harcamaların tasarruf tedbirlerine uyulduğunu görmek OVP hedeflerine de uygun göstermektedir. 
Bu aynı zamanda kredi derecelendirme kuruluşlarının da dikkatlerinden kaçmayacak ve ülkemiz hak ettiği not artırımlarına kavuşacaktır.
Bu başarıda emeği geçen tüm kesimlere teşekkürlerimizi sunuyorum."

Kaynak: Haber Merkezi