Tuğçe Huy - Muhabir 

Bakan Bolat, Türkiye'nin İsrail'le olan ticaretini durdurma kararını vurgulayarak, "Türkiye'nin yaktığı bu işaret fişeği dünyada bir ilk oldu. Ardından Belçika, İspanya, İrlanda, Norveç gibi ülkeler de Filistin Devleti'ni tanıma kararı aldılar. Türkiye olarak hem insani hem vicdani bir hareketin öncüsü olduk" ifadelerini kullandı.

Konuşmasında DEİK'in Türkiye'nin ihracat misyonundaki rolüne de değinen Bakan Bolat, "Türkiye'yi dünyanın en fazla ihracat yapan ülkeleri arasına yükseltmek için gece gündüz kamu ve özel teşebbüs birlikte çalışıyoruz" dedi.

Bolat, Türkiye'nin ihracat verileri ve hedefleri hakkında bilgi vererek, bu yılın hedeflerine ulaşacaklarına olan inancını belirtti. Geçen yıl elde edilen başarıları da vurgulayan Bakan, Türkiye'nin dünya ekonomisindeki konumunu ve büyüme başarısını özetledi.

Ayrıca, Türk mal ve hizmetlerinin kalite ve marka gücünü vurgulayan Bolat, Türkiye'nin ihracatının coğrafi olarak genişlediğini ve yeni pazarlara açıldığını ifade etti. Türk müteahhitlik firmalarının uluslararası alandaki başarılarına da dikkat çekti.

Bakan Bolat, Türkiye'nin ticari ilişkilerini güçlendirmek için attığı adımlardan da bahsederek, "Bugün itibarıyla 23 Serbest Ticaret Anlaşması (STA) ve 4 Tercihli Ticaret Anlaşmamız (TTA) yürürlükte. Tüm dünya ile ilişkiler ağını genişletmek ve güçlendirmek için çalışıyoruz" dedi.

Kurban pazarında zabıta ile tartışıp kendini astı Kurban pazarında zabıta ile tartışıp kendini astı

Son olarak, Bakan Bolat, DEİK Genel Kurulu'nun başarılı geçmesi temennisinde bulundu.

Editör: Tuğçe Huy