Araplar Uzungöl'de birbirine girdi: Sosyal medyada gündem oldu Araplar Uzungöl'de birbirine girdi: Sosyal medyada gündem oldu

Kütahya’da Ticaret İl Müdürlüğü, Kurban Bayramı öncesi kent merkezindeki marketlerde temel gıda ve ihtiyaç ürünlerine yönelik fahiş fiyat ile etiket denetimleri yaptı. Denetimlerde ekipler, özellikle bayram alışverişlerinde fazla tüketilen bayram şekeri, tatlı ve kolonyaların yanında sıvı yağ, temel gıda ve ihtiyaç maddelerine yönelik fiyatları inceledi. Ürünün etiket fiyatı ile kasa fiyatı arasında fark bulunup bulunmadığı, fahiş fiyat olup olmadığı, etiketlerdeki ürün fiyatının son değişim tarihi ve önceki fiyatı gibi bilgiler kontrol edildi.

Bayram öncesi marketlerde 'fahiş fiyat' ve 'etiket' denetimi - Güncel  Gündem Haberleri

Kütahya Ticaret Müdürü İsmail Hakkı Uygun, bayram öncesi denetimlerin arttırıldığını ifade ederek, “Bakanlığımızın talimatları doğrultusunda tüketicilerimizin korunmasına yönelik denetimlerimize devam ediyoruz. Hemen hemen her gün Kütahya’da denetimler yapıyoruz. Kütahya’da 4 ekipler farklı noktalarda denetimlerimiz sürüyor. Bayram öncesi olması dolayısıyla, özellikle bayramda tatlı, şeker, kıyafet gibi ihtiyaç olan ürünlere ağırlık verdik. İlimizde yılbaşından itibaren bugüne kadar 10 binden fazla ürünü resmi olarak denetledik” dedi.

Bayram öncesi marketlerde fiyat ve etiket denetimi - Son Dakika Haberleri

DARAYA DİKKAT! YÜZDE 10'UNU AMBALAJA VERMEYİN

Vatandaşları dara konusunda da uyaran Müdür Uygun, “Farkındalık olması açısından söylüyorum, özellikle tüketicilerimiz ambalajsız olarak alınan yani tartılan tatlı, çikolata gibi ürünlerde kutuyla aldıklarında darasına dikkat etsinler. Bir farkındalık olsun. Çünkü dara çok önemli. 700 liraya baklava alıyorsunuz, darası alınmadan veriliyorsa yüzde 10’unu ambalaja ödemiş oluyorsunuz” şeklinde konuştu.

Kütahya Haberleri - Bayram öncesi fahiş fiyat ve etiket denetimi - Son  Dakika Yerel Haberler

Kaynak: DHA