Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, dünyada ihracat daralırken, bölgedeki jeopolitik olumsuzluklara rağmen Türkiye'nin ihracat artışının devam ettiğini dile getirdi.

Yılmaz açıklamasında, Türkiye'nin dünya ihracatından aldığı payın büyüdüğünü aktararak, artan pazar payının, dünya ekonomisinde yaşanacak canlanma ile birlikte ihracatta çarpan etkisini artıracağını dile getirdi.

İlk çeyrekteki ihracat

Yılmaz paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) tarafından yayınlanan 2024 yılı ilk çeyrek dış ticaret istatistikleri kapsamında 2024 yılı ilk çeyreğinde, dünya ihracatı % 0,6 oranında düşüş ile 5 trilyon 919 milyar dolar olur iken, ülkemizin ihracatı % 3,6 oranında artış ile 63 milyar 603 milyon dolar olmuştur.

Yıllıklandırılmış ihracat

Yıllıklandırılmış olarak bakıldığında ise, dünya ihracatı % 4,2 oranında düşüşle 23 trilyon 808 milyar dolar olurken, ülkemiz ihracatı % 0,8 oranında artışla 257,6 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir.

Can96


Küresel ihracattaki düşüşe rağmen ihracatımızdaki artışlar devam etmiştir. Bu kapsamda yıllıklandırılmış ihracatımızın küresel ihracattan aldığı paydaki artış eğilimi 2024 yılının ilk çeyreğinde de devam etmiş ve 2023 yılının ilk çeyreğine göre 0,05 puanlık artış ile % 1,082 seviyesine yükselmiştir.

Ticaret Bakanlığı olarak, katma değer, inovasyon ve rekabetçilik odaklı ihracat perspektifinde sürdürdüğümüz politika ve stratejilerle Türkiye'nin küresel ticaretteki payını daha da yükseklere çıkarmak için tüm gücümüzle çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Antalya'da yüksek faiz ve konut fazlalığı fiyatları düşürdü Antalya'da yüksek faiz ve konut fazlalığı fiyatları düşürdü

Küresel tedarik zincirindeki konumumuzu daha da güçlendirmek için küresel ticaretteki eğilimleri en iyi şekilde değerlendirip elde ettiğimiz kazanımları artırarak devam ettireceğiz.


 

Editör: Nusret Odabaş