Gökhan Erek / Muhabir

DEM Parti’nin, 31 Mart mahalli seçimlerinde İstanbul Esenyurt, Mersin Akdeniz ve Adana başta olmak üzere ‘Kent Uzlaşısı’ yapacaklarını açıklaması CHP ile ittifakı bir kez daha gündeme getirdi.

Ancak DEM Parti’nin İstanbul aday listelerini son gün son dakikaya bırakması kamuoyu tarafından CHP’ye aleni desteğin farklı şekli olarak yorumlandı.

Sonar Araştırma ve Danışmanlık Başkanı Hakan Bayrakçı, DEM Parti’nin son dakika yaptığı hamle ile ilgili CNN Türk’te dikkat çeken değerlendirmelerde bulundu. 

AKILLICA DESTEK

DEM Parti’nin, CHP’ye bu sefer verdiği desteğin çok akıllıca olduğunu belirten Hakan Bayrakçı, “CHP ve DEM Parti çıkıp gösterişle, yüksek sesle ‘Biz anlaştık, ortak adaylarla seçime gidiyoruz’ deseydi bir yandan Kandil açıklamalar yapıp ‘İstanbul’da CHP adayını İlçelerde de CHP’yi destekliyoruz.’ deseydi bunun sonuçlarını biliyorsunuz ters tepiyor.”

Erdal Beşikçioğlu: Borçsuz bir belediye aldığımız için şanslıyız Erdal Beşikçioğlu: Borçsuz bir belediye aldığımız için şanslıyız

DEM  PARTİ’DEN CHP’YE GİDEN OYLAR

Hakan Bayrakçı DEM Parti ile yapılan anlaşmalarda oyların CHP’ye gidebildiğini hatırlatarak, sözlerini şu şekilde sürdürdü, “Ama öte yandan CHP’nin alabileceği muhalif olan milliyetçi  ya da ulusalcı ya da  ulusalcı Atatürkçü seçmen statüsü bakımından DEM ile bu işbirliği tepki görüyor. Bunu Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, siyasi parti oylamasında milletvekili seçimlerinde de gördük.”

SEÇMENE FARKLI YANSIYACAK!

Şu anki süreçte DEM Parti ile çok açık bir anlaşma yok gibi, ayrı adaylarla giriliyor gibi izlenim doğduğunu aktaran Hakan Bayrakçı,“Ama aslında bir destek var. Bu destek bu sefer akıllıca. Diiyeceksiniz seçmen de bunu farkeder. Seçmen bunun farkına varmayacak değil. Ama İstanbul’un bütün seçmenlerini, günü gününe siyaset takip eden bir seçmen olarak düşünmüyorum. Çünkü insanların, işi gücü var. Siyasete günde toplam 3 5 dakika ayırıyorlar, düşünmeye ya da konuşmaya. İnsanlar ekmek parası peşinde çalışıyorlar. Dolayısıyla bu seçmene biraz farklı yansıyacaktır.” şeklinde konuştu. 

“DESTEĞİ YERE GÖĞE YAZARAK YAPMADILAR”

Yaşanan gelişmeleri objektif olarak  yorumladığını vurgulayan Hakan Bayrakçı, “Benim DEM Parti’nin siyasi görüşlerine katılıp katılmamam bambaşka bir konu. Ama objektif bir değerlendirmede DEM’İN taktiğinin ‘doğru’ bir taktik olduğunu söylüyorum. Evet bir destek var ama bu desteği yere göğe yazarak yapmadılar. Daha akıllıca yaptılar. Sonuçlarını göreceğiz.” ifadelerini kullandı. 

“ADAY ÇIKARDIK SÖYLEMİ GÜNDEMDE KALIYOR”

Hakan Bayrakçı, bugüne kadar yapılan anketlerde tabloyu iyi kötü gördüklerini hatırlatarak, şunları kaydetti, “Ama tabii bu değişimden sonra bazı ilçelerde aday göstermemesi, büyükşehirde aday göstermesi tam saat 17’de oraya gidilmesi olsun, hatta şöyle bir şey geçti aklımdan ‘ne kadar akıllı bir plan’ Saat 17’i 1 dakika bile geçse; normal şartlarda resmi olarak kabul edilemez, kabul edilmiyor. prosedür böyle. Öyle gidilmiş ki ısrar da ediliyor. ‘Biz adayımızı vaktinde getirdik’ deniyor. ‘Biz aday çıkartıyoruz, çıkartacağız, çıkarttık’ söylemi gündemde kalmış oluyor.”

DEM PARTİ’DEN KURNAZCA YAKLAŞIM

DEM Parti’nin üstü kapalı bir şekilde, çok farklı  bir taktikle bir destek ya da anlaşma gibi ama seçmene çok da yansımayan bir organizasyon yapmasını  dikkatini çektiğini belirten Hakan Bayrakçı, sözlerini şu şekilde sonlandırdı, “Onun için bu sefer Kandil’in sesi çıkmıyor. Aslında normalde kabul edilmeseydi o bir dakika ya da beş dakikalık gecikme yüzünden bu sefer ‘Biz adayı götürdük ama kabul etmediler’ denecekti. Biraz daha çok kurnazca yaklaşılmış olaya.” 

Muhabir: GÖKHAN EREK