Diyarbakır’da 31 Mart yerel seçimlerinin ardından İl Seçil Kuruluna giderek süreç hakkında bilgi alan DEM Parti Eşbaşkanları Ayşe Bucak Serra Küçük ile Doğan Hatun ile DEM Parti milletvekilleri, il yönetimi ve çok sayıda vatandaşın olduğu kalabalık izinsiz yürümek istedi. DEM Partili grup polis ekiplerine saldırdı.

POLİS EKİPLERİNE SALDIRDILAR

Uzun yıllar aradan sonra PKK'nın siyasi uzantısı DEM Parti’nin tekrar büyükşehir belediye başkanlığını kazanmasıyla birlikte sokaklar yeniden karışmaya başladı. İl Seçim Kurulu önünde toplanan kalabalık Van’a destek için yürümek istedi. Yürüyüşe geçen kalabalığı uyaran polis ekipleri, güvenlik gerekçesiyle kendi kontrollerinde yürümelerini istedi.

Bakan Tunç: Çocuklara yönelik önemli düzenlemeleri hayata geçirdik Bakan Tunç: Çocuklara yönelik önemli düzenlemeleri hayata geçirdik

Kalabalığın buna tepki vermesiyle bir anda ortalık savaş alanına döndü. Kalabalığın polis barikatını aşmaya çalışmasıyla ortalık karıştı. Polise mukavemette bulunan kalabalık biber gazı kullanılarak etkisiz hale getirildi. Çıkan arbedede çok sayıda kişi gözaltına alınırken, bölgeye gelen takviye kuvvet ile birlikte kalabalık polis çemberine alındı.
 

Editör: Enes Kılıç