Gazze'den tahliye olan 61 hasta ve beraberindeki 49 refakatçının Türkiye'ye getirildiği öğrenildi. Sosyal medya üzerinden açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün akşam yaptığı açıklamada hasta ve refaketçilerin bugün Ankara'ya getirileceğini ifade etmişti. El-Ariş Havalimanından kalkan uçak, Ankara Etimesgut Askeri Havalimanına indi.

Uçaktan inen hastaları ve refakatçileri karşılayan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca onlarla sohbet etti ve güvende olduklarını ifade etti. Ardından konuya ilişkin açıklama yaptı. Bu süreçte emeği geçen tüm iç ve dış paydaşlara teşekkür eden Bakan Koca, "Yaşadığımız günler tarihin şahit olduğunu en acı verici günlerdir. Seslerin kısıldığı, gözlerin görmemek için kapalı olduğu günlerden geçiyoruz." dedi.

Hastaların tedavilerinin Bilkent ve Etlik Şehir Hastaneleri'nde olacağını belirten Bakan Koca'nın açıklamalarından satır başları şu şekilde:

"İsrail Sağlık Bakanı ile öğle saatleri ile yeni bir telefon görüşmesi gerçekleştirdim. Dün akşam da Mısır Sağlık Bakanı ile görüştüm. Her kesimle görüşmede Türkiye-İsrail-Mısır arasında kurulan koordinasyon sürecini ve çalışmaları ele aldık. 1-2 gün içerisinde yeni bir tahliye planlama istediğimizi, bu konuyla ilgili yakın koordinasyon kurmak istediğimizi ifade ettim.

Getirilen hasta sayısı 61 hasta, 49 refakatçı. Toplam 150 kişi getirmiş olduk. Hasta sayısı olarak da 88 hasta getirmiş olduk."

Sudan'dan BAE'ye rest! Sudan'dan BAE'ye rest!