Fetullahçı ihanet şebekesinin mahrem teröristleriyle irtibatları HTS raporuyla ifşa olan hakim ve savcıların Danıştay kararıyla göreve iade edilmesi toplumda rahatsızlığa sebebiyet verirken, Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’tan konuya ilişkin bir açıklama daha geldi.

HSK’nın ihraç kararına rağmen Danıştay'ın göreve iade kararı verdiği 387 hakim ve savcı ile ilgili yeni bir inceleme başlatıldığının altını çizen Bakan Tunç, yeni deliller ışığında değerlendirme yapılacağını kaydetti.

Mevcut dosyadaki delillerin yeterince incelenip incelenmediğine de bakılacağını vurgulayan Bakan Tunç, göreve iade edilen hakim ve savcıların FETÖ ile irtibatlarının tespit edilmesi halinde tekrar ihraç edileceklerini söyledi.

Hürriyet gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi’ye konuşan Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, “FETÖ ile mücadele kırmızı çizgimiz” ifadesini kullandı.

Yargı cephesinde FETÖ ile mücadeleye ilişkin rakamlar paylaşan Tunç, bu zamana kadar 4 bin 6 hakim ve savcının ihraç edildiğini belirtti.

Kahraman askerlerimizden Gara'da hava harekatı! 3 PKK'lı terörist etkisiz hale getirildi... Kahraman askerlerimizden Gara'da hava harekatı! 3 PKK'lı terörist etkisiz hale getirildi...

YENİDEN İHRAÇ KAPIDA

Abdülkadir Selvi, bugünkü yazısında Tunç’tan edindiği şu bilgileri aktardı:

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’tan aldığım bilgiye göre, FETÖ’yle irtibatlı olduğu gerekçesiyle HSK’nın ihraç ettiği 387 hâkim ve savcı hakkında Danıştay göreve iade kararı vermiş. Danıştay’ın kararı gereğince bu isimler göreve başlatılmış.

Adalet Bakanı Tunç, 387 hâkim ve savcıyla ilgili HSK’nın inceleme başlattığını açıkladı. Bu kişilerin dosyasındaki deliller yeterince incelenmedi mi, yeni deliller var mı? Bunlara bakılacağını söyledi. Eğer FETÖ’yle irtibatları tespit edilirse ihraç edileceklerini söyledi. Adalet Bakanı’nı bu konuda kararlı gördüm.
Yılmaz Tunç, FETÖ’yle mücadele kapsamında yapılan çalışmalar hakkında da bilgi verdi. FETÖ’yle irtibatlı olduğu gerekçesiyle 4006 hâkim ve savcı ihraç edilmiş. Bunlardan 3888’i işlemin iptali için Danıştay’a dava açmış. Sanıyorum Zekeriya Öz gibi yurtdışına kaçan  FETÖ’cü hâkim ve savcılar dava açmamış. Bunların arasından 387’si hakkında işlemin iptaline karar verilmiş. Ama bu bir anda olmamış. Bu sayı 2021-2022 ve 2023 yıllarında muhtelif tarihlerde verilmiş kararlar.

Danıştay’ın iptal kararı verdiği davaların tümü HSK tarafından temyiz edilmiş. Halen 1286 davanın temyiz incelemesi Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’nda devam ediyor. 64’ü ise ilk derece sıfatıyla Danıştay’ın ilgili dairesinde görülüyor.

Editör: Nusret Odabaş