DEMET İLCE / MUHABİR

Nedir: Bir galaksi kümesinin manyetik alanının devasa bir haritası.

Nerede: El Gordo gökada kümesi, Dünya'dan yaklaşık 7 milyar ışık yılı uzaklıkta.

Neden bu kadar özel: Araştırmacılar ilk kez devasa bir galaksi kümesinin görünmez manyetik alanının taslağını çıkardılar. Ortaya çıkan harita türünün en büyüğüdür.

Galaksi kümeleri, evrendeki yerçekimine bağlı en büyük yapılardır. Söz konusu küme, Dünya'dan yaklaşık 7 milyar ışık yılı uzaklıkta bulunan ve toplam kütlesi 2 katrilyondan fazla güneşe eşdeğer olan yüzlerce galaksiyi içeren El Gordo'dur (İspanyolca "Şişman Olan" anlamına gelir).

Bilim adamları, Nature Communications dergisinde 6 Şubat'ta yayınlanan yeni bir çalışmada, yaklaşık 6 milyon ışık yılı (yan yana yaklaşık 60 Samanyolu galaksisinin genişliği) yayılan yeni haritayı ortaya çıkardı. Araştırmacılar ayrıca diğer dört büyük gökada kümesinin manyetik alanlarını da haritalandırdılar.

Bilim dünyasından yeni gelişme: Kriyoablasyon yöntemi meme kanseri tedavisinde oldukça etkili Bilim dünyasından yeni gelişme: Kriyoablasyon yöntemi meme kanseri tedavisinde oldukça etkili

Çalışmanın yazarlarından Wisconsin-Madison Üniversitesi'nden gökbilimci Alexandre Lazarian, Quanta Magazine'e şunları söyledi:

"Bunlar, manyetik alanların ayrıntılı yapısını eşi görülmemiş derecede büyük ölçekte gösteren ilk haritalardır."

Araştırmacılar, görünmez manyetik alan çizgilerinden etkilenen plazma gibi iletken sıvıların hareketlerini ve enerji seviyelerini ölçerek haritaları oluşturdular. Ekip daha sonra boşlukları doldurmak ve kümelerdeki çizgilerin nerede olması gerektiğini özetlemek için bilgisayar simülasyonları kullandı.

Araştırmacılar, bu haritaların, ışık hızına yakın hareket eden ve galaksi kümelerinin manyetik alanları tarafından hızlandırılabilen küçük atom altı parçacıklar olan kozmik ışınlara daha fazla ışık tutmaya yardımcı olabileceğini söylüyor. Bulgular aynı zamanda araştırmacıların galaksi kümelerinin nasıl oluştuğunu, geliştiğini ve parçalandığını incelemesine yardımcı olarak evrenin en büyük yapılarına yeni bir bakış açısı sağlayabilir.

Muhabir: Demet İlce