Seçim startı verildi. Ülke iyice ısınacak. Herkesin gözü seçim sandıklarında ama öncesinde adaylar konuşulacak. Uluslararası hikâyelere gelince her şey kendi mecrası içinde döner, durur. Politikalar sadece hükûmetçe değil, devletin kendi refleksleri de katılarak tespit edilir.

İki önemli konu önümüzde duruyor. Seçim ve NATO’nun genişlemesi operasyonu çerçevesinde İsveç’in NATO’ya kabul edilip edilmeyeceği meselesi. Tabii NATO’nun genişlemesi konusu çok su kaldırır.

NATO genişleyecek; genişleyebilmeli ama genişlemesi neye göre olur, nasıl olur, genişlemenin şartlarına oturur mu konu?

Bir yanda kendi üyelerinin silah ihtiyacını karşılamayan ama yeni üyeler almaya çalışan NATO var. Bir yanda da verilen sözlerin tutulmadığı bir ülke varken; genişlesin de genişlesin denen NATO için her gün kapıya gelinmesini anlamak mümkün mü?

Her gün ‘Yankey Go Home’ dememiz gerekenlerin kapıya yatak yorgan serer gibi gelmesini anlamak lazım. İsveç, NATO üyesi olsa ne olur; olmasa ne olur. Rusya, İsveç’i alsa ne olur; almasa ne olur. Rusya, Avrupa kapılarına dayansa ne olur; dayanmasa ne olur. Avrupa kendini koruması için NATO’ya sırtını dayarken ve sınırın en ucundaki ortağına silah ambargosu uygularken kendi güvenliği adı altında çemkiriyorsa hadi oradan ikiyüzlü reziller deme erdemini göstermek gerekmez mi?

Blinken geçen hafta ülkemize geldi. Fotoğrafta Cumhurbaşkanı, Dışişleri Bakanı ve MİT Başkanı var. Fotoğrafla mesaj verilmiş. Konuşulan konular bizim millî güvenliğimizi ilgilendiriyor; öyleyse güçlü ekiple kabul yaparız. Bizi koruyun diyorsunuz ama taşları bağlayıp kenardan kıs kıs gülüyorsunuz, ey ABD ve Avrupalı müttefiklerimiz; siz müttefik misiniz?

NATO konusunu daha çok düşünmeye devam etmeliyiz. Hatta NATO konusu Gazze’ye saldırılarla bağlantılı, uçaklar konusuyla bağlantılı, verilmesi gereken ama verilmeyen silahlar konusuyla bağlantılı, uluslararası ticaretle bağlantılı… Hepsi çözülmeden NATO neden çözülsün ki? Gerek var mı kendimizi yormaya…

Seçim konusuna gelince bir şehri Ali de yönetir, Veli de yönetir. Ama doğru yönetilmesi insana verilen değerle orantılıdır. Kaliteli yönetim herkesin hakkıdır. Herkes en iyi hizmeti almalıdır. Seçimler önemlidir. Kimse, bana ne canım deme lüksüne sahip değildir. Vesselam…