TCMB, 2024 yılının ilk Enflasyon Raporu'nu yayımladı. Yeni Başkan Fatih Karahan para politikasının gerekli sıkılık düzeyine ulaştığını, politika faizinin %45’lik mevcut seviyede gerektiği müddetçe kalacağını, ancak enflasyon görünümünün bozulması hâlinde yeniden sıkılaştırmaya gidilebileceğini açıkladı.

Karahan, "İndirim için enflasyonda hem 2024 hem de 2025 hedefini tutabileceğimizi görmemiz gerekiyor. Beklentilerde de hizmet enflasyonu daha makul seviyelere gelene kadar indirim konuşmak için erken." dedi.

Küçük Yatırımcıyı İlgilendiren Mesajlar…

Karahan, bir çok mesaj verdi ama küçük yatırımcıyı ilgilendiren bir mesajı vardı.

Karahan, likidite sterilizasyonuna ön alıcı bir anlayışla devam edeceklerini ve mevduat faizlerini artırmak için çalışacaklarını söyledi. Bu, önümüzdeki dönemde mevduat faizlerinde bir artış olabileceği anlamına geliyor.

‘Likidite sterilizasyon’ vurgusu küçük yatırımcıyı ilgilendiren teknik bir ifade çünkü önümüzdeki dönemlerde mevduat faizleri artırmak için elimizden geleni yapacağız demek istedi. 

Mevduat faizleri 2024 yılında düşüş eğilime geçmesiyle geçen senenin sonunda 3 aylık mevduat faizleri yüzde 50’ye kadar çıkmıştı fakat bu yılın başına gelindiğinde mevduat faizlerinde yüzde 38’e kadar gerileme görüldü.

Bu düşüşteki etken bankalarda likidite fazlalığı, likidite bankalardaki Türk lirası miktarı bu miktar bankalarda fazlalaştığı için küçük yatırımcının Türk lirasını faize koyduğu zaman verdiği oranı bankalar neredeyse yüzde 10 kadar düşürdü. 

Sterilizasyon kısmında ise, Merkez Bankası'nın müdahalesi devreye giriyor. Sterilizasyon, merkez bankasının para arzını kontrol etmek için kullandığı bir araçtır. Bunu yaparken repo ihaleleri ve zorunlu karşılık oranları gibi yöntemler kullanır. Sterilizasyonun amacı, enflasyonu kontrol altında tutmak ve para biriminin değerini korumaktır.

Yeni başkan, bir de kredi kartları harcamalarının fazlalaştığına burada bir düzenle yapılacağına dair açıklamalarda bulundu. Karahan, kredi kartlarında düzenleme yapılması gerektiğini düşündüklerini belirterek, "Bu konuda birkaç fikrimiz var, çalışmalarımız sürüyor. Belirli bir aşamaya geldiğinde kamuoyuyla paylaşacağız." dedi.

Karahan, enflasyonun Mayıs ayında zirveye ulaştıktan sonra gerilemeye başlayacağını öngördü. 

2024 yılı sonunda enflasyonun %36, 2025 yılı sonunda ise %14 olması tahmininde bulundu.

Buna göre Fatih Karahan, ek bir faiz artırımı olmayacağını bir sonraki Para Politikası Kurulundan çıkacak kararı şimdiden biliyoruz artık faiz artırmayacak!

Borsa İstanbul bu kararlardan pek etkilenmedi ve günün ilk yarısında rekor kırdı. BIST 100 endeksi, günün ilk yarısında 8.953,08 puanla rekor seviyeyi gördü. Bugüne baktığımızda Borsa İstanbul’da artık 9.000 bin rakamları konuşabiliriz…