İsrail’in yoğun saldırısı altındaki Nasr Hastanesi’nden önceki gün paylaşılan çürümüş bebek bedeni görüntüleri şok etkisi yaratmıştı. İsrail’in acımasızlığının bir kez daha gözler önüne serildiği görüntüler sonrası Dünya Sağlık Örgütü'nden hastane ile ilgili yeni açıklamalar geldi. 

NASR HASTANESİ’NDE YIKIM NE BOYUTTA?

Rusya: ABD'nin Ukrayna'ya sevk edeceği silahlar cephedeki durumu değiştirmeyecek Rusya: ABD'nin Ukrayna'ya sevk edeceği silahlar cephedeki durumu değiştirmeyecek

Dünya Sağlık Örgütü de Gazze'deki Nasır hastanesinin İsrail baskını sonrasında işlevinin durdurulduğunu söyledi.

İsrail Savunma Gücü (IDF) askerleri perşembe günü komplekse girerek, istihbaratın Hamas tarafından rehinelerin burada tutulduğunu gösterdiğini söyledi.

DSÖ, durumu değerlendirmek için bölgeye girmelerine izin verilmediğini söyledi.

İSRAİL, SALDIRDIĞI HASTANE İÇİN HAMAS’I SUÇLADI

IDF, Nasır'daki operasyonunu "kesin ve sınırlı" olarak nitelendirdi ve Hamas'ı "hastaneleri terör için alaycı bir şekilde kullanmakla" suçladı.

DSÖ’DEN “ARTIK İŞLEVSEL DEĞİL” AÇIKLAMASI

Eski Twitter hesabı olan X'te yazan DSÖ başkanı Dr Tedros Adhanom Ghebreyesus şunları söyledi: "Gazze'deki Nasser hastanesi, bir hafta süren kuşatma ve ardından devam eden baskının ardından artık işlevsel değil."

"Hem dün hem de önceki gün, DSÖ ekibinin, ortaklarıyla birlikte yakıt dağıtmak için hastane yerleşkesine ulaşmalarına rağmen hastaların durumlarını ve kritik tıbbi ihtiyaçlarını değerlendirmek üzere hastaneye girmesine izin verilmedi" dedi.

"Hastanede halen 200'e yakın hasta var. En az 20 kişinin sağlık hizmeti alabilmesi için acilen başka hastanelere sevk edilmesi gerekiyor; tıbbi sevk her hastanın hakkıdır."

Gazze'de Hamas yönetimindeki sağlık bakanlığı, hastanede kalan hastalara bakım sağlamaya çalışan yalnızca dört sağlık personelinin kaldığını söyledi.

Kaynak: HABER MERKEZİ