Nilay Çekiç - Muhabir

Kavun kabakgiller familyasından olan altın sarısı rengi ve keskin hoş kokusu ile, dikkatleri üzerine çekebilen bir meyvedir. Kimisi en çok karpuzu sever, kimisi ise kavunu ve yaz mevsiminde mutlaka ikisi arasında seçim yapanlar çıkar.

Karpuzun sululuğu, kavunun tatlılığı derken aslında her ikisinin de vazgeçilemez özellikleri vardır.  Türkiye’nin birçok bölgesinde yetişmeye uygun meyvelerden biri olan kavunun anavatanı Orta Asya'dır.

Ülkemizin Diyarbakır ve Van yörelerinde bolca yetişen kavun, yaz aylarında serinlik veriyor. Meyvenin olgunlaşmış hali kavun adını alırken, henüz olgunlaşmamış haline ise kelek denir. 

Muharrem ayına girildi. 2024 Aşure ne zaman yapılacak? Oruç tutulur mu? Nasıl yapılır? Muharrem ayına girildi. 2024 Aşure ne zaman yapılacak? Oruç tutulur mu? Nasıl yapılır?

Ij B Mj 1591695135 1879

Genellikle meyve olarak tüketilirken aynı zamanda çekirdekleri de tıbbi konularda değerlendirilen kavun birçok çeşidi ile ülkemizde ve dünyada yıl boyunca tarımı yapılıyor. Bağışıklık sistemini güçlendirmeden kalp ritminin dengelenmesine, içerdiği C vitamini özellikle çocukların gelişimine büyük katkısı olan kavun bal gibi tatlı seçmek marifet istiyor. Malum kavuğu olduğundan içini görmek pek mümkün olmuyor. 

KAVUN SEÇERKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

V G T Ta 1591694587 7066

Ülkemizde sıklıkla satılan kavun türleri Galia, Kırkağaç ve Hasanbey’dir.

Galia tipi kavunlar yazın ilk kavunlarıdır. Sarı ve yuvarlak olan bu tip kavunlar tatlı ve suludur. 

Kırkağaç kavunu ise yazın ilerleyen dönemlerinde tezgahlarda yerini alır. Kırkağaç kavununun  şeker oranı Galia’ya göre daha düşük olsa da aroması oldukça kuvvetlidir. Kırkağaç kavunu kesilmediği sürece uzun süre saklanabilir. 

Hasanbey kavunu ise yazın sonuna doğru çıkan bu kavunun koyu yeşil rengi kendisini tanımayanları yanıltır. Hasanbey kavunu kendisinden beklenmeyecek kadar yoğun kokulu, tatlı ve suludur.

- Kabuğunun sertliğine dikkat edin, sert kabuk olgunlaşmadığına işaret eder.

Kavunun sadece kabuğu değil dibi de önemlidir. Kavunun dibine dokunun. Eğer yumuşaksa olgunlaşmıştır ve içi tatlıdır.

Kavun ağırlaştıkça içindeki şeker oranı da artacağı için boyutuna göre daha ağır olan bir kavunun iyi çıkma olasılığı çok daha yüksek.

- Kavuna avucunuzun içi ile vurduğunuzda eğer tiz bir ses çıkıyorsa henüz olgunlaşmamış ve içi boştur. Onu seçtiğiniz takdirde lezzetsiz bir kavun yemiş olursunuz.

- Karpuzdan farklı olarak iyi kavunu kokusu ele verir. Kavunun dibi hoş bir koku veriyorsa bu o kavunun içi tatlıdır demektir. 

- Kavunun sapını çekin. Sapını çektiğinizde kolayca kopuyorsa o kavunun olgunlaştığından emin olabilirsiniz.

Editör: Nilay Çekiç