Berfin Bitirim-Muhabir

Kabızlık dünya üzerinde en çok görülen sağlık problemlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Kabızlıktan kurtulmak düşünülenin aksine her zaman çok kolay olmaz. Kabızlıktan muzdarip insanların kullanabileceği en etkili doğal yöntemlerden biri bamya tohumları.

Diyabet tükenmişliği nedir? Diyabeti olanlar bu belirtilere dikkat edin Diyabet tükenmişliği nedir? Diyabeti olanlar bu belirtilere dikkat edin

Bamya tohumlarının mucizesini sizler için araştırdık. Bamya tohumu birçok hastalığa iyi gelirken, içerisinde bulunan lifler aracılığı ile sindirim sistemini sağlıklı hale getirerek kabızlığı önleyebiliyor.

 SİNDİRİM SİSTEMİNİ ÇALIŞTIRIYOR

Medical Park Hastanesi’nin verdiği bilgilere göre, bamya tohumu, sindirim sisteminin düzenli bir şekilde çalışması için dikkat edilmesi gereken en önemli husus, besinlerle birlikte vücudun ihtiyaç duyduğu diyet liflerinin yeterli miktarda alınmasıdır. Diyet lifleri, besinlerin gastrointestinal sistemde sindirime uğramayan ve dışarı atılan kısmıdır. Bu lifler dışkı hacmini arttırarak sindirim sisteminin çalışma hızını da arttırır. 

Bu sayede kabızlık ve bağırsak tembelliği gibi sorunların oluşumunu önler. Bamya tohumu çok değerli bir lif kaynağıdır. Lifli yapısı sayesinde bamya tohumu sadece sindirim sistemini düzenlemekle kalmayıp aynı zamanda kolesterolün düşürülmesini sağlayarak kalp ve damar hastalıklarını, kan şekeri regülasyonunu sağlayarak tip 2 diyabet ve insülin direncini önler.

ÖNEMLİ NOT: Bamya tohumu ile ilgili ayrıntıları incelemeden önce bunun doğal yöntemlerin hastalıklar için kullanılan ilaçlarla kullanılmaması gerekebileceğine değinmekte fayda var. Kronik hastalığınız varsa ve düzenli olarak ilaç kullanıyorsanız ya da hastalık belirtileriniz varsa hekiminize başvurmalısınız. Doktorunuza danışmadan lütfen bu yöntemleri kullanmayın.

KAYNAK: Medical Park Hastanesi

Editör: Berfin Bitirim