Berfin Bitirim-Muhabir

Popüler kültürün en çok kullanılan temalarından biri olan vampirler, her dönemde gündemin başında yer alıyor. Hem edebiyat hem de sinemada sıkça karşımıza çıkan bu tür her yaştan izleyicinin ilgisini çekiyor. Sinemanın hayatımıza karıştığı günlerden bu yana görmeye alıştığımız vampirlerle ilgili bilmeniz gereken her şeyi sizler için araştırırken, mutlaka izlemeniz gereken filmleri derledik…

EDEBİYATTA VAMPİR

Vampirler, genellikle insan kanıyla beslenen ve geceleri ortaya çıkan efsanevi yaratıklardır. Geleneksel olarak, vampirler, insanların kanlarını emerek onları öldüren ve genellikle ölümsüz olan varlıklar olarak tasvir edilirler.

Binali Yıldırım, Türk dünyasından çocuklarla buluştu Binali Yıldırım, Türk dünyasından çocuklarla buluştu

Vampir mitolojisi, yüzyıllar boyunca farklı kültürlerde farklı biçimlerde ortaya çıktı. Ancak modern vampir efsanesi, 19. yüzyılda Avrupa'da ortaya çıkmıştır. Bram Stoker'ın "Dracula" adlı romanı, vampir mitolojisine büyük bir etki yapmış ve birçok popüler vampir filminin ilham kaynağı haline geldi.

Gelecekten gözünü ayıramayanlar buraya! Mutlaka izlemeniz gereken bilim kurgu filmler… Gelecekten gözünü ayıramayanlar buraya! Mutlaka izlemeniz gereken bilim kurgu filmler…

VAMPİRLERLE İLGİLİ GÖRMEYE ALIŞIK OLDUĞUMUZ ÖZELLİKLER

Vampir filmlerinde genellikle belirgin özellikler bulunur. Bunlar arasında dişlerin keskinleşmesi, güçlü bir güneş ışığına duyarlılık, aynada görünmemek, insan kanı içme isteği ve ölümsüzlük yer alır.

Vampir filmleri, korku, gerilim, romantizm, fantastik ve hatta komedi gibi farklı türlerde olabilir. Bazıları daha karanlık ve ürkütücüyken, diğerleri daha romantik ve duygusal bir hikayeye odaklanabilir.

İZLEMENİZ GEREKEN VAMPİR FİLMLERİ

·        Byzantium

·        Fright Night

·        Blade

·        From Dusk Till Dawn

·        Bram Stoker’s Dracula

·        Interviews With The Vampire

·        Twilight

·        Vampire Academy

·        Van Helsing

·        Daybreakers

·        30 Days of Night

·        The Monster Squad

·        Hotel Transylvania

Editör: Berfin Bitirim