Reklamı Kapat

Değerler karnesi uygulaması Aman ha!

“Çocuğunuzun iyi bir lise ya da üniversite kazanmasından daha mühimdir onun donanımlı bir insan olarak yetişmesi, ahlaklı, erdemli olması, vatan millet aşkıyla yanıp tutuşması…” denildiğinde kimse karşı çıkmıyor bu görüşe.

Herkes kabul ediyor hatta daha ileri boyutta fikirler ileri sürüyorlar sizi destekler mahiyette.

Üçkâğıtçı bir avukat olmasından daha evladır inşaat işçisi olması diyenden tutun, eskiden vardı şimdi var mı bilmiyorum, fakir hastasından bıçak parası alan doktor olmasın da sanayide tamirci olsun diyen yığınlarca insanla karşılaşıyoruz.

Konuşurken, akıl verirken gayet iyiyiz.

Ahlak herkeste ön planda.

Maneviyat çoğu insanda ön planda.

Erdem hakeza öyle!

Uzaktan hoş gelen davul sesi yakından acı acı çalıyor maalesef.

Herkes çocuğunu gözünün önüne getirdiğinde işler değişiyor.

Akşam eve inşaattan mı gelsin, son model arabasıyla doktorluktan, avukatlıktan, hâkimlikten, mühendislikten mi gelsin?

Tabii ki fikirler net!

Çocuğumun çalan bir üst düzey yönetici olmasından dürüst bir inşaat işçisi olmasını tercih ederim, diyenlere o an noter huzurunda o sözünü imzalattıracaksın…

Olmuyor! Kimse kandırmasın kendini.

Sen, ben, o… Biz, siz, onlar…

Her birimiz çocuğumuzun en iyi okullarda okumasını istiyor ve aynı zamanda kısa yoldan zengin olmasını da arzu ediyoruz. Yalan yok.

Peki, bunu nasıl ters yüz edeceğiz? Neticede bu doğru bir yaklaşım değil.

Öğretmenleri mi eğiteceğiz, aileleri mi eğiteceğiz, eğitim sistemini mi terbiye edeceğiz, çağın gereklerini elimizin tersiyle itecek miyiz?

Ne yapacağız?

Tamam, iyi okullarda okusun ama dürüst olsun, ahlaklı, erdemli olsun…

Sadece ders çalışarak, dershaneye giderek, özel ders alarak dört başı mamur veya üç başı, veya iki başı mamur çocuk yetiştirmek mümkün mü?

Test kitapları hariç çocuğuna başka kitapları koklatmayan veli, son zamanlarda “aman yorum sorusu da çıkıyormuş, biraz da kitap okusun” demeye başladıysa…

Çocuğum odasından çıkmasın, suyunu, yemeğini veririm, gerekirse tuvalete bile onun yerine ben giderim diyen insanların yetiştirdiği çocukla nereye varırız?

Devlet çoktan seçmeli sınav yapıyor, ben çocuğa klasik yorum sorusu sorsam çocuklar sınavdan başarılı olamaz” diye haklı bir şekilde feryat eden öğretmeni mecbur eden sitemle ne yapabiliriz?

Liseye ve üniversiteye girişte “değerler sınavı” koysak sorun çözülür mü ki?

İlkokuldan itibaren normal karne dışında “değerler karnesi” uygulamasına geçilse ve değer notu yüksek olmayan diğer sınavlara da giremese?

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Süs - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Diriliş Postası Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Diriliş Postası hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Diriliş Postası editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Diriliş Postası değil haberi geçen ajanstır.

05

Fuat Gürleyen - Ustadım eskiden değerler eğitimi diye ilave bir çalışma mı yapılıyordu.Hayır çünki öğretmen dersin içinde öğrenciye değerleri de veriyordu.olmayan verilir,şimdi değer yok.ekstra değerler eğitimi vermeye çalışıyoruz.kendiini yetiştirip düzelteceğimiz en önemli kişi yine öğretmendir.Çünki bütün veliler bir zamanlar öğrenci idi.öğretmen bu konuda gerekeni verebilse o öğrenci büyüyünce ahlaklı erdemli iyi bir vatAndaş ve veli olacak,öğretmen ile birlikte çocuğunun da iyi bir vatandaş olmasını sağlayacak derim.selam ve dua ile

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 22 Mart 23:15
04

Ali Demi̇rtaş - 4. Okulun asli görevlerinden birisi de çocuğun ailesinden aldığı eğitimi geliştirmektir. Okul, çocuğun sosyalleşmesinde en önemli ve vazgeçilmez bir fırsattır. Öyle ise, öğrenci davranışlarınındeğerlendirilmesi önemli bir konu olmalıdır. Okul bunu gündemine almalıdır. Kademelere göre değerlendirme ölçütlerinin belirlenmesi ve somutlaştırılması, içeriklerinin doldurulması önemli ayrıntılardır. Davranış notlarının nasıl verilmesi gerektiği ilgili konuda ele alındı. Burada amaç, öğrencinotunun kırılması, akademik başarısının düşürülmesi veya şişirilmesi değildir, olmamalıdır. Ancak medeni bir toplumda yaşayan bir birey olarak çocuk gerçek bir ortamdadır. Olumlu olumsuz davranışlarının bir karşılığı vardır. Öğrenci davranışlarının değerlendirilmesi, okul için olduğu kadar, çocukların sosyal / toplumsal uyumları için de önemli bir eğitim aracıdır. Ali Demirtaş, Eğitim Şart ama Nasıl?, 5 Şubat Yay., 2018, s. 145

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 22 Mart 12:13
03

Ali Demi̇rtaş - 3. Görsel sanatlar, Müzik, Beden Eğitimi, Teknoloji ve Tasarım dersleri ile Sosyal Etkinlikler Yönetmeliği kapsamında yapılan diğer eğitim öğretim çalışmalarında iyileştirmeye açık alanlarla ilgili okulun ve genel eğitimin bütünselliğine uygun projelendirmeler yapılmalıdır.

Örnek: Tiyatro kulübünün hazırlayacağı bir piyes, okulda birçok projenin / yani sorunları çözmenin / yani okulun bir/çok eksiğini tamamlamanın bir aracı olabilir. Bu derslerde temel bilgi ve becerilerle birlikte her bir ders ile ilgili içeriklendirmeler zümre öğretmenleri işbirliği ve/ya sosyal etkinlikler kurulu aracılığı ile uygulanabilir. Sonuçta okul üretime dönük bir eylemde bulunmuş olur. Çocuklar derslerin / ders konularının ne işe yaradığını daha okul ortamında görmüş ve bu süreçlere katılmış olmanın tadını almış olurlar.

Yeşilay Kulübü, Kooperatif Kulübü vd. öğrenci öğrenmeleri / derslerdeki bilgileri uygulayabilmeleri için sınırsız imkânlara sahiptir. Sadece Performans ve Proje görevlerinin bile işlevsel hale getirilmesi öğrencilere sınırsız öğrenme aktiviteleri sağlayacaktır. Bir sorunun çözüm sürecine katılan ve aktif olarak gözlemleyen bir öğrenci kendinden başlayarak sorunu tanıma, onunla yüzleşme cesaretini gösterebilecektir. Bir sorunu çözen her sorunu çözebilir. Böylece okul, öğrenciler / çocuklar başta olmak üzere birer ilgi odağı olacaktır.

Öğrenci ile öğretmen karşı karşıya değil, yan yana, hatta öğrenci öğretmenin önünde hareket edecektir. Okul kültürü kısa sürede oluşacak ve yıllar içerisinde gelişerek katlanacaktır. Okul diğer okullarla değil, kendisi ile yarışacak; öğrenci akranları ile değil kendisi ve sınıfı / okulu ile yarışacak; zümre öğretmenleri birbirleri ile mentör öğretmenler ise, öğrencileri ile ayrı ayrı başarı hikâyeleri yazacaklardır. s. 144-145

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 22 Mart 12:11
02

Ali Demi̇rtaş - ...Sınavların geçerlilik ve güvenirliliği alanda, elektronik sistem üzerinden ve eğitim bölgeleri ölçme ve değerlendirme birimlerinde çapraz olarak denetlenmelidir. Denetim Bakanlık dışından bağımsız birimlerce de (üniversite) yapılmalıdır.

2. Öğretmenler akademik değerlendirmenin diğer ayağı olan ders içi etkinlikler, performans görevleri araçları ile öğrencinin genel ilerlemesini zümre başkanlığı rehberliğinde yapacak ve değerlendirecektir. Böylece sağlam bir okul örgütlenmesi öğrencilerini akademik başarıya adım adım götürecek ve gelişim gözlenip değerlendirilebilecektir. Sınav sonucunda geri bildirime göre, eğitim bölgesi zümre başkanlıkları okul zümre başkanları ile birlikte eksikliği olan öğretmene bir plana bağlı olarak örnek çalışmalarla rehberlik edeceklerdir. Sorunların başka sebepleri var ise, bunları da rapor ederek, okul yönetimlerinden yukarıya doğru ilgili ve sorumlulara bildirecekler ve çözüm süreçlerini birlikte takip edeceklerdir. s. 144

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 22 Mart 12:10
01

Ali Demi̇rtaş - Çözüm önerilerimiz: Ölçme Değerlendirme)

1. Sınav sistemi denemelerinin her biri öğretici birer süreç olmakla birlikte, eğitim bilimsel yanı zayıf ve merkezi tutumların düzensizliği gibi birçok sebepten soruna çözüm olmadığından merkezi sınav sistemi uygulamasından (TEOG, YGS / LYS) vazgeçilmelidir. Bunun yerine eğitim bölgelerinde zümre başkanlıklarının aktif olarak katıldığı ölçme ve değerlendirme birimleri kurulmalıdır.Eğitim bölgesi ve bölgeye bağlı okul bölgelerinde akademik sınavların tamamını ölçme ve değerlendirme birimleri yapmalıdır. Merkezi sınavın ‘geçerlilik’ ve ‘güvenirlilik’ tedbirleri aynen korunmalıdır. Ders okutan öğretmen, her sınav periyodunda okuttuğu derslerin kazanımlarına uygun belirlenmiş / yeterli sayıda yaptığı ders işleyişi ve ders içi geri bildirimler düzeyinde özgün sorular yazarak okulun kendi zümre başkanlığına süresi içinde teslim etmelidir. Zümre başkanları soruları programa uygunluk açısından denetleyip düzenleyerek ölçme değerlendirme biriminin kapalı devre sınav havuzuna girmelidir. Eğitim bölgesinin ölçme değerlendirme birimi uzmanları okullardan gelen soruları, konu örüntüleri, kazanım düzeyleri ve test değerlendirme ölçütlerine göre yeniden düzenleyebilmelidirler. Kazanımlara uygun yeterli ve uygun soru bulunamaz ise, uzmanlar kendi havuzlarından soru atamalıdırlar. Eğitim bölgesinin ünitelendirilmiş yıllık planları aynı olmalıdır. Sınav gözetmenleri diğer alan öğretmenlerindenolmalıdır. Yani öğretmen kendi alanının sınavında gözetmen olmamalıdır. Dokümanter / soru kitapçığı ile sınav yapılabileceği gibi altyapı sorunu olmayan eğitim bölgeleri ortak sınavları elektronik ortamda da interaktif olarak yapabilmelidirler. Ve bu teşvik edilmelidir. Öğretmenlerin başka okullarda değişimle görevlendirilmesi uygulamasından vazgeçilmelidir. s.143-144

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 22 Mart 12:08


Anket Sizce 2020-2021 sezonunda Süper Lig'de hangi takım şampiyon olur?