Reklamı Kapat

Umudu yaymalıyız

“Ancak geleceğe umutla bakabilen kişi, bugünün keyfini sürebilir.”

Umut veya ümit bir kimsenin yaşamındaki olay ve durumlarla ilgili olumlu sonuçlar çıkabileceği ihtimaline dair duygusal inancı olarak tanımlanabilir.  Türk Dil Kurumu ise umut sözcüğünü "Ummaktan doğan güven duygusu, ümit" veya "Bu duyguyu veren kimse veya şey" olarak tanımlamakta. 

Ummak ise aynı TDK sözlüğünce "Bir şeyin olmasını istemek, beklemek" veya "Sanmak, tahmin etmek" olarak tanımlanmıştır. Buna göre umut genellikle iyi bir sanıdan doğan güven veya iyi bir sanıya olan inanç duygusu olarak tanımlanabilir. Umut genellikle belirli bir oranda sebat içerir. Yani tersi yönde belli kanıtlar dahi olsa bir şeyin muhtemel olduğuna inanmayı gerektirir.

Ümit, Farsça "umut, beklenti" anlamındaki umīd sözcüğünden alıntıdır. Farsça aynı anlama gelen ēmēd veya ummēd sözcüğünden evrilmiştir. Umut kelimesi ise Eski Türkçe "dilemek, ummak" anlamına gelen um- fiilinden Türkiye Türkçesindeki +ut ekiyle türetilmiştir. Buna karşılık Farsça kökenli ümit kelimesinden bir alıntı olduğu da düşünülmektedir.

Umut farklı yönlerden farklı kullanımlara sahip olabilir. Dini literatürde umut bir erdemdir ve tersi yani umutsuzluk Yaratıcıya karşı bir isyan olarak tanımlanabilir. “İnanç” ile “umut” birliktedir ve her zaman ahirete dair umut edilmesi gerekir. Kişi hiçbir zaman Allah’tan umudunu kesmemelidir.

Mitolojilerde “umut” kavramı farklı hikâyelerle açıklanmıştır. Çoğu mitolojide umut belirli bir tanrı veya tanrıça ile özdeşleştirilmiştir. Örneğin, Yunan mitolojisinde umut kavramı Elpis olarak vücut bulmuştur. Elpis umudun tecessümüdür. Pandora, Pandora'nın Kutusunu açtığında tüm kötülükler uçup gitmiştir -bir şey dışında: Umut, mitte insanlığın umutsuzluk içinde sonsuza kadar kalmaması Pandora'nın kutudaki umudu bir süre sonra çıkarması ile başarılmıştır. Roma mitolojisinde ise “umut” son tanrıça olan Spes'tir. (https://tr.wikipedia.org/wiki/Umut)

Umut etmeli ve umudu yaymalıyız. Umut, insanın yaşama dair içinde beslediği en değerli duygudur. İnsan umut ettiği sürece vardır. Geçmişten günümüze birçok gönül insanı, şair, düşünür, umutla ilgili çok güzel sözler söylemişlerdir.

Hayatın anlamını ve değerini fark eden kişiler, umudunu asla yitirmeyen kişilerdir. Hayatta birçok zorluk olabilir. Sizi yolunuzdan çevirmek isteyen birçok engel karşınıza çıkabilir. Önemli olan bu engeller karşısında, umudumuzu yitirmemektir. Umutlu olmaktan vazgeçmemeli, umut dolu sözleri içselleştirerek, bu sözleri çevremizle paylaşarak umudu yaymalıyız.

Umut sözleri insanın iç dünyasını ferahlatan mutluluk kaynağıdır. Umut sözleri insanı mutlu ederken, umutsuzluk içeren söz ve davranışlar insanları olumsuz etkiler ve mutsuzluğa sebep olur. Bazı sözler insan da şok etkisi oluşturarak etkiler ve ilham kaynağı olur. Bu sözlerin çevremizle paylaşılması, kelebek etkisi oluşturur.

Umut içeren sözler insanın içinde güzel duyguların oluşmasını sağlarken, umudu yaşam şekli haline getiren insanlarda çevresi tarafından sevilir, sayılır. Umutsuzlukla ilgili sözler yerine, umut içerikli mesajlar paylaşmak, bir insanın çevresi için yapılabileceği en güzel davranışlardan biridir. Motivasyonu arttıran umut içerikli bu mesajlar, insanın hayata bağlanmasını sağladığı gibi, yaşamdan zevk almasına da vesile olacaktır.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mehmet Nuri Kaynar - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Diriliş Postası Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Diriliş Postası hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Diriliş Postası editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Diriliş Postası değil haberi geçen ajanstır.Anket A Milli Takım Katar'a gidebilir mi?