Avrupa’da çiftçiler isyanda.

Ucuz gıda ürünleri ithalatına karşı koruma protestocuların temel taleplerinden birini oluşturuyor. Çiftçiler ayrıca gübre, enerji ve tarım yapmak ve hayvan yetiştirmek için kullanılan diğer girdilerdeki yüksek fiyatların gelirlerini olumsuz etkilediği görüşünde.

Almanya, Fransa ve İspanya VE Belçika gibi birçok ülkede bir bir eyleme geçen tarım işçilerinin tek talebi AB’nin tarım politikalarını değiştirmesi.

MELONİ’DEN AB’YE ELEŞTİRİ

Tüm Avrupa’da protestoların şiddeti artmışken, İtalya Başbakanı Giorgia Meloni’den konuya ilişkin açıklama geldi.

Brüksel başta olmak üzere Avrupa'nın pek çok kentinde çiftçilerin AB'nin tarım politikalarına karşı eylemler yaptığı hatırlatılan Meloni, AB'nin iklimi etkileyen emisyonları düşürmek, Ukrayna’dan ithalata izin vermek ve çiftçileri nadasa yönlendirmek gibi uygulamalarla "hata yaptığını" ifade etti.

“AVRUPA POLİTİKASININ DEĞİŞMESİ GEREKİYOR”

Gazze Sağlık Bakanlığı: İsrail güçleri Nasır Hastanesi'ne yeniden baskın düzenledi Gazze Sağlık Bakanlığı: İsrail güçleri Nasır Hastanesi'ne yeniden baskın düzenledi

AB'nin bu politikalarını değiştirmesi gerektiğini belirten Meloni, "Şu anda AB'de, çiftçiler tarafından eleştirilen konuların çoğuna karşı oy kullanan bir partinin (İtalya’nın Kardeşleri Partisi) lideriyim. İtalya’da elimizden geleni yaptık ancak Avrupa politikasının değişmesi gerekiyor." dedi.

Meloni, bu konuda daha fazla çaba gösterilmesi gerektiğini vurgulayarak, "Avrupa Parlamentosu seçimlerinden sonra değişiklik gelebilir. Şimdiye kadar görülen ideolojik yaklaşımdan farklı bir yaklaşımın hakim olacağını umuyorum." diye konuştu.

AVRUPA’DA TARIM İŞÇİLERİNİN PROTESTOLARI

Sıkı çevre yasaları ve tarımsal desteğin kısıtlanmasını protesto eden Belçikalı çiftçiler, Avrupa Birliği (AB) liderler zirvesi öncesinde Brüksel'de hayatı felce uğrattı.

Binlerce traktörle başkente gelen Belçikalı çiftçiler, Avrupa Parlementosu önünde polisle çatıştı. Polis, çiftçilere göz yaşartıcı gaz ve tazyikli suyla müdahale etti.

Fransa ve Hollanda’dan çiftçiler de AB’nin tarım politikalarını protesto etmek ve Belçikalı meslektaşlarına destek vermek için Brüksel’e geldi.

AB liderler zirvesi için Brüksel’de bulunan Macaristan Başbakanı Viktor Orban da erken saatlerde protestocu çiftçileri ziyaret ederek onlara destek verdi.

Kaynak: HABER MERKEZİ