Gökhan Erek / Muhabir

31 Mart mahalli seçimlerinden çıkan sonuçlar; iktidar ve muhalefet kanadı için sürpriz sonuçları beraberinde getirdi. AK Parti’nin elinde bulunan çoğu belediye Cumhuriyet Halk Partisi’ne geçerken; seçim sonuçlarına etki eden hayati unsurlardan biri de ekonomi olarak yorumlandı. 

Hürriyet Gazetesi Yazarı Abdulkadir Selvi de bugün kaleme aldığı köşe yazısında Optimar Araştırma’nın seçim sonrası yaptığı araştırmada Türkiye’nin en büyük sorununun ekonomi olarak  birinci sırada yer aldığını ve seçmenin verdiği mesajları değerlendirdi.

BBP'de 5 il başkanı görevden alındı BBP'de 5 il başkanı görevden alındı

31 MART SEÇİMLERİNİN VERDİĞİ EN ÖNEMLİ MESAJ NE?

Optimar’ın seçimlerden hemen sonra yaptığı araştırmanın önemli uyarılar içerdiğini aktaran Abdulkadir Selvi, “Ankete katılanlara, “Sizce 31 Mart yerel seçimlerinin verdiği en temel mesaj nedir?” diye sorulmuş. Birinci sırada yüzde 33.3’le AK Parti’ye yanıtı verilmiş. Onu yüzde 21.5’le ekonomik kriz takip ediyor. Yönetimin değişmesi yüzde 19.5’le üçüncü sırada gelirken, bu seçimlere damgasını vuran emekliler yüzde 5.5’le dördüncü sırada. En son sırada ise yüzde 0.8’le CHP’nin başarısı var. Halkımız CHP’nin başarısından dolayı değil AK Parti’yi uyarmak için muhalefete yöneldiğini gösteriyor.” ifadelerini kullandı.

EZİCİ ÇOĞUNLUK ‘EKONOMİ’ DEDİ

Optimar’ın, Türkiye’nin en önemli sorununun ne olduğunu sorduğu soraya ise araştırmaya katılanların tahmin edileceği üzere ekonomi yanıtını verdiğini söyleyen Selvi,  sözlerini şu şekilde sürdürdü, “Ama ezici bir oranla ‘Ekonomi’ diyenler yüzde 60.6’yla ilk sırada gelirken, onu yüzde 6.1 ile Suriyeliler ve düzensiz göçmenler takip ediyor.”

‘EKONOMİ İLE İLGİLİ SORUNU KİM ÇÖZER?’ SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP!

Ankete katılanlara ekonomi ile ilgili sorunu kimin çözeceğine dair soruya verilen cevabın ise şimdiye kadarki en farklı başlıklardan birini oluşturduğunun altını çizen Selvi, “Ankete katılanların yüzde 24.3’ü CHP diyor. AK Parti diyenlerin oranı ise yüzde 20.2’yle ikinci sıraya gerilemiş.” ifadelerine yer verdi.

“BU KEZ CHP YANITI VERİLMİŞ”

Daha önce yapılan anketlerde ekonominin yine ilk sırada çıktığını hatırlatan Selvi, sözlerini şu şekilde sonlandırdı, “Ancak ‘Bu sorunu kim çözer?’ diye sorulduğunda AK Parti yanıtı veriliyordu. O zamanlar da ne zaman CHP çözer denilir, o zaman seçim sonuçları değişir notunu düşüyordum. Bu kez CHP yanıtı verilmiş.”

Muhabir: Gökhan Erek