DEMET İLCE / MUHABİR

TABD Savunma Bakanlığı'nın Virginia'daki güç merkezi Pentagon, seksen yılı aşkın süredir dünyanın en büyük ofis binasıydı, ama artık öyle değil. Bu unvan yakın zamanda Batı Hindistan'da yeni açılan bir elmas ticaret merkezi olan Surat Diamond Borsası tarafından geri alındı.

Surat Diamond Borsası, merkezi bir omurgayla birbirine bağlanan, her biri 15 katlı dokuz kuleden oluşuyor. Tasarımının arkasındaki mimarlık firması Morphogenic'e göre bina, Pentagon'un 620.000 metrekarelik (6.636.360 feet kare) taban alanını aşarak 660.451 metrekarelik (7.109.045 feet kare) ofis alanını kapsıyor.

Adından da anlaşılacağı gibi, 4.500'den fazla elmas tüccarının ofislerini barındıran ana faaliyet alanı elmas ticareti olacak. Ayrıca 27 elmas mücevher showroomu da dahil olmak üzere türünün ilk örneği olan bir elmas alışveriş merkezi de yer alacak.

ABD Senatosu, istihbarata "yetkisiz dinleme" imkanı veren tasarının uzatılmasını onayladı ABD Senatosu, istihbarata "yetkisiz dinleme" imkanı veren tasarının uzatılmasını onayladı

Yapı çevre dikkate alınarak inşa edilmiştir. Bazı ofis alanlarında klima bulunsa da kompleksin büyük bir kısmı güneşten korunacak. Ayrıca rüzgardan kaynaklanan doğal havalandırmayı en üst düzeye çıkaracak şekilde yönlendirilmiştir ve çatısında çok sayıda güneş paneli bulunmaktadır.

Göz kamaştıran bina, 17 Aralık 2023'te Başbakan Narendra Modi'nin katıldığı açılış töreniyle açıldı.

Surat'ta gelecek vaat eden bir iş bölgesi olan Elmas Araştırma ve Ticaret Şehri'nin (DREAM) merkezi haline gelecek. Şu anda çevredeki arazinin büyük bir kısmı yalnızca temizlenmiş arazilerden ve inşa edilmiş alanlardan oluşuyor, ancak bölgenin dünyanın elmas başkenti olma hayalleri var.

Hindistan dünyadaki ilk 10 elmas üreticisi arasında bile yer almıyor ancak Surat şehri, gezegendeki işlenmiş elmasların yüzde 90'ının kesildiği elmas ticaretinde önemli bir merkez haline geldi.

Geçmiş yıllarda, elmas satıcıları iş yapmak için Mumbai'ye doğru 241 kilometre (150 mil) güneye gitmek zorunda kalacaktı, ancak Surat Elmas Borsası bu gidiş-dönüş masrafını azaltmayı ve tüccarlara ticaret için tek durak noktası sunmayı umuyor.

Ancak The Times of India'ya göre, elmas ticareti mega kompleksinin tamamen gösterişli olabileceği ve hiçbir özü olmadığı konusunda bazı çekinceler var.

Binanın gelişiminde önemli bir rol oynayan bir endüstri devi olan Kiran Gems, Surat Diamond Borsasına taşındıktan sadece üç ay sonra genel merkezini Mumbai'deki Bharat Diamond Borsasına taşıdı. Bu durum, büyük planın Mumbai'den gelen rekabet karşısında başarısız olup olmayacağı konusunda bazı spekülasyonlara yol açtı.

Uluslararası Gemoloji Enstitüsü CEO'su Tehmasp Printer Hint gazetesine verdiği demeçte, "Değişime karşı her zaman bir direnç vardır. Surat bugün olmasa bile beş yıl içinde ilerleyecektir. İyi haber şu ki, birinci sınıf altyapı hazır. Artık şehrin canlanması, daha iyi bağlantı sağlanması, oteller, hastaneler ve okullara ihtiyacı var" diye ekledi.

Muhabir: Demet İlce