Sağlıklı ve formda kalmak için vücudun birçok besine, vitamine ve minerale ihtiyacı vardır, bu nedenle sağlık uzmanları her zaman dengeli beslenmeyi önerir. Çünkü vücutta herhangi bir vitamin ve mineralin eksikliği nedeniyle birçok türde ciddi hastalık ortaya çıkar. Bunlardan biri C vitaminidir. C vitamininin vücudun kemikleri, cildi ve bağışıklığı için çok önemlidir. Ancak vücuttaki C vitamini fazlalığı da zararlı olabilir. İşte onlardan bazıları…

KUSMA VE İSHAL

Sağlık uzmanlarına göre vücutta aşırı C vitamini kusma ve ishale neden oluyor. C vitamininin vücudun demiri emmesine yardımcı olduğunu söyleyelim. Aynı zamanda vücut C vitaminini üretmez ve depolamaz, böyle bir durumda aşırı tüketmeye başladığınızda vücutta ishal gibi bir durum ortaya çıkar ve buna bağlı olarak kusma sorunu ortaya çıkar.

MİDE EKŞİMESİ

Bunun dışında aşırı C vitamini tüketimi vücuttaki asitli sıvıyı arttırır ve bu da mide ekşimesi ve baş ağrısı gibi sorunlara neden olur. Sadece bununla kalmıyor, midenin katmanları da hasar görmeye başlıyor ve bu sorun daha da artıyor. Böyle bir durumda uzun süre GERD (Gastroözofageal Reflü Hastalığı) hastası olabilirsiniz. 

MİDEDE SERTLİK VE AĞRI

Sindirim enzimleri dengesizleşebilir ve buna bağlı olarak midede sertlik ve ağrı sorunu artabilir. Bu nedenle aşırı C vitamini tüketmekten kaçının.

Doğru kitabı seçmek 20. yüzyılın hastalığı olan depresyona iyi geliyor Doğru kitabı seçmek 20. yüzyılın hastalığı olan depresyona iyi geliyor

PEKİ, NE KADAR C VİTAMİNİ TÜKETİLMELİ?

Bir rapora göre önerilen günlük C vitamini miktarı kadınlar için günde 75 mg, erkekler için ise 90 mg'dır. Bunun dışında hamilelikte günde 120 mg C vitamini alınması tavsiye edilir. Böyle bir durumda daha fazla C vitamini tüketmek vücudunuza zarar verebilir.

Kaynak: HABER MERKEZİ